Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.09.2019, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.324.2019.1.DJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.324.2019.1.DJ

Możliwość rozliczenia się w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko za 2018 rok.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2019 r. (data wpływu 26 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia się w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko za 2018 rok i złożenia korekty zeznania za ten rok (pytanie nr 2) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dwóch zdarzeń przyszłych:

  • pierwszego w zakresie możliwości rozliczenia się w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko za 2019 rok i lata następne (pytanie nr 1),
  • drugiego w zakresie możliwości rozliczenia się w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko za 2018 rok i złożenia korekty zeznania za ten rok (pytanie nr 2).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą rozwiedzioną zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego z dnia 5 września 2017 roku.

Zainteresowana jest osobą samotną, mamą dwójki dzieci: 15-letniego syna urodzonego () 2004 roku oraz 13-letniej córki urodzonej () 2006 roku.

Po rozwodzie, sąd powierzył Wnioskodawczyni wykonywanie władzy rodzicielskiej pozostawiając ojcu dzieci prawo współdecydowania o najważniejszych sprawach dzieci z zaznaczeniem nieograniczonych kontaktów ojca z dziećmi. Oboje rodzice posiadają pełną władzę rodzicielską.

Dzieci po rozwodzie mieszkają razem z Wnioskodawczynią. A jest miejscem, gdzie dzieci przed rozwodem chodziły do szkoły, mają kolegów. Są związane z tym miejscem. To ze względu na dzieci, po rozwodzie Wnioskodawczyni zamieszkała właśnie w A pomimo, że pracuje w B i codziennie dojeżdża 30 km w jedną stronę do pracy. Ojciec dzieci po rozwodzie podjął pracę w C i to miasto stało się jego ośrodkiem życiowym. Przyjeżdża na weekendy i wówczas spędza z dziećmi czas od piątku wieczora do południa w niedzielę. Na co dzień Wnioskodawczyni wychowuje dzieci sama, sprawując codzienną opiekę, dbając o intelektualny, emocjonalny, duchowy oraz fizyczny rozwój dzieci. Na Wnioskodawczyni spoczywa obowiązek związany z edukacją dzieci, wspieraniem ich w odrabianiu lekcji, uczestniczeniu w wywiadówkach, organizacją zajęć pozalekcyjnych, rozwijaniem zainteresowań, przygotowywaniem posiłków oraz leczeniem. Wnioskodawczyni troszczy się o byt dzieci, robi z nimi wszystkie zakupy związane z potrzebami szkolnymi, zainteresowaniami, ubraniami. Ojciec oddaje Wnioskodawczyni połowę pieniędzy z tym związanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00