Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.08.2019, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.288.2019.1.KP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.288.2019.1.KP

Możliwość rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2019 r. (data wpływu 31 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu () 2016 Sąd Okręgowy orzekł rozwód Wnioskodawczyni i jej męża (sygn. akt ()). Wyrok stał się prawomocny dnia () 2016. W wyroku sąd orzekł nie tylko o rozwiązaniu małżeństwa ale także o podziale majątku, alimentach na nieletniego syna oraz o sprawowaniu nad nim opieki rodzicielskiej. Z uwagi na dobro dziecka Wnioskodawczyni zależało na jak najmniej konfliktowym rozwiązaniu małżeństwa oraz o pozostawieniu ojcu dziecka jak największej swobody w kontaktach z synem (zwłaszcza, iż przy jednej z dyskusji dotyczących polubownego ustalenia opieki nad synem stwierdził, że będzie miał z nim kontakt na własnych warunkach albo wcale). Rozwód odbył się bez orzekania o winie. Były mąż sumiennie płaci alimenty na syna, które aktualnie są wyższe niż te ustalone przez sąd w sprawie sygn. akt (). Zostały podwyższone polubownie z uwagi na zwiększające się z wiekiem potrzeby dziecka oraz wysokie zarobki jego ojca. Terminowe regulowanie alimentów nie jest z jego strony żadnym wyczynem, ponieważ z uwagi na osiągane przez niego wysokie dochody ze stosunku pracy uchylanie się od płacenia alimentów wiązałoby się z szybką, skuteczną i bezproblemową egzekucją ewentualnego zadłużenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00