Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.08.2019, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.409.2019.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.409.2019.1.KK

Opodatkowanie renty wdowiej z USA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2019 r. (data wpływu 15 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania świadczenia z USA jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania świadczenia z USA.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku Wnioskodawczyni wraz z mężem przebywała w USA i wówczas otrzymała status rezydenta USA.

Po powrocie do Polski Wnioskodawczyni kontynuowała pracę zawodową (jest nauczycielem), natomiast w 2005 r. otrzymała uprawnienia emerytalne. Interesy życiowe Wnioskodawczyni związane są z Polską. Tu posiada Ona dom, jedyne stałe miejsce zamieszkania oraz najbliższą rodzinę, zamężną córkę, żonatego syna oraz 4 wnucząt. Od grudnia 2016 r. do maja 2018 r. zostało przyznane Wnioskodawczyni tzw. świadczenie małżeńskie. Związane ono było z otrzymaniem świadczeń emerytalnych w USA przez męża Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni nigdy nie nabyła uprawnień emerytalno-rentowych w amerykańskim systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z przepisami o świadczeniach rodzinnych w USA, z chwilą rozpoczęcia pobierania świadczeń emerytalnych z Social Security, małżonek beneficjenta, jeżeli ma ukończone co najmniej 62 lata, jest uprawniony do otrzymania świadczenia, tzw. małżeńskiego. Po śmierci męża w maju 2018 r., świadczenie małżeńskie zostało zamienione na tzw. świadczenie wdowie i to świadczenie Wnioskodawczyni pobiera do dnia dzisiejszego. Oba te świadczenia, wypłacane są na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, obowiązujących w USA i zwolnione są w Stanach Zjednoczonych od federalnego podatku dochodowego. Biuro w wystawiło Wnioskodawczyni zaświadczenia z dnia 11 czerwca 2018 r. oraz z dnia 6 czerwca 2019 r., że z uwagi na zachowany przez Nią status stałego rezydenta Stanów Zjednoczonych, od wypłaconych do Polski świadczeń amerykański podatek dochodowy nie jest potrącany. Wnioskodawczyni świadczenie wdowie otrzymuje na rachunek bankowy w banku S.A. Oddział w . Od kwoty otrzymywanych świadczeń, zwiększonej o 25,5 %, mimo że świadczenie to nie jest opodatkowane w USA podatkiem federalnym, bank odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne i sporządza PIT-11 Informację o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, w kolumnie Przychód podając kwotę świadczenia nie tę, która wpływa na konto Wnioskodawczyni, lecz ubruttowioną, czyli podwyższoną o 25,5 % tak, jakby podatek w USA był pobierany. Nie pobiera jednocześnie zaliczek na podatek dochodowy. Skutkowało to tym, że w 2018 r. Wnioskodawczyni musiała zapłacić jednorazowo PIT za 2018 r. w wysokości 1829 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00