Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.08.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.279.2019.2.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.279.2019.2.AK

Czy biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności zdarzenie obecne (najem krótkoterminowy) i zdarzenie przyszłe (najem długoterminowy) Wnioskodawca może rozliczyć przychód, który stanowi przychód z najmu prywatnego, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie czy ma (i będzie miał nadal po zmianie na najem długoterminowy) prawo do opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2019 r. (data wpływu) uzupełnionym pismem z dnia 1 sierpnia 2019 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych najmu lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2019 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych najmu lokalu mieszkalnego.

We wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wynajmuje mieszkanie na długi termin, w okresie wakacyjnym chce wynająć je krótkoterminowo (przez okres 3-mcy) następnie powrócić do najmu długoterminowego.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a głównym źródłem utrzymania jest świadczenie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę. W 2018 r. nabył do majątku osobistego w formie darowizny mieszkanie. Z uwagi na fakt, iż miejscowość w której znajduje się mieszkanie jest miejscowością atrakcyjną turystycznie, wyżej opisany lokal przeznaczony został na cele najmu krótkoterminowego (poza działalnością gospodarczą) wynajem krótkoterminowy ma miejsce w okresie letnim (lipiec, sierpień), a poza sezonem letnim Wnioskodawca chciałby przeznaczyć lokal na cele mieszkaniowe na najem długoterminowy (wrzesień - czerwiec), więc najem krótkoterminowy miałby charakter okazjonalny. Lokal ten jest po remoncie, który Wnioskodawca wykonał sam z pomocą rodziny - nie korzystał z usług firmy profesjonalnie zajmującej się remontami mieszkań, ani nie odliczał faktur za zakup niezbędnych materiałów do przeprowadzenia powyższego remontu. Lokal składa się z łazienki, w pełni wyposażonej kuchni oraz dwóch pokoi, jak również posiada pełną funkcjonalność tj. doprowadzone przyłącza wszystkich mediów, jest w pełni umeblowany i kompletnie wyposażony, umożliwiając zaspokojenie potrzeb potencjalnych klientów zainteresowanych krótkotrwałym (a poza sezonem letnim długotrwałym) pobytem w lokalu. W ramach najmu Wnioskodawca nie zamierza świadczyć żadnych usług o charakterze hotelowym, wydawać śniadań czy wyżywienia całodobowego, sprzątać czy zmieniać pościeli w czasie pobytu gości. Nie zamierza również zatrudniać żadnych pracowników. Obecnych i przyszłych najemców mających korzystać z przedmiotowego mieszkania poszukuje tylko i wyłącznie za pomocą jednego portalu internetowego w sposób nieprofesjonalny, gdzie zostanie opublikowane jedno (w żaden sposób nie promowane) ogłoszenie/oferta. W zakresie ww. wynajmu nie zamierza korzystać z obsługi zarządczej ani księgowej. Umowa najmu jest i będzie podpisywana przez Wnioskodawcę pomimo pozostawania we wspólności łącznej z małżonką bowiem dotyczy lokalu wchodzącego do Jego majątku osobistego. Dochody osiągane z najmu rozliczane są i będą (poza sezonem letnim) w formie ryczałtu w kwocie 8,5% od wartości najmu. Wybór formy opodatkowania nastąpił poprzez dokonanie pierwszej wpłaty na podatek dochodowy zgodnie z nowelizacją ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 43). W przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu (...).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00