Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.08.2019, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.201.2019.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.201.2019.1.MS

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych przez Wykonawcę w sytuacji gdy Wnioskodawca część należności wynikających z tych faktur uregulował przez wpłaty na rzecz podwykonawców.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 maja 2019 r. (data wpływu 6 czerwca 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych przez Wykonawcę w sytuacji gdy Wnioskodawca część należności wynikających z tych faktur uregulował przez wpłaty na rzecz podwykonawców -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych przez Wykonawcę w sytuacji gdy Wnioskodawca część należności wynikających z tych faktur uregulował przez wpłaty na rzecz podwykonawców.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

R. (dalej: X) są jednostką budżetową Wnioskodawcy w rozumieniu art. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Jednym z zadań Wnioskodawcy jakie realizuje X jest utrzymanie i eksploatacja targowisk, parkingów i szaletów miejskich oraz giełdy samochodowej. Jest to odpłatna działalność opodatkowana VAT.

W 2017 r. X ogłosiło przetarg na budowę parkingu wielopoziomowego przy ul. (). Do realizacji tego zadania wybrano firmę budowlaną, która do części zleconych robót budowlano-wykończeniowych zaangażowała podwykonawców.

X dokonując wyboru Wykonawcy podpisało z nim umowę. Mając na celu również dobro podwykonawców zaangażowanych w budowę parkingu oraz zgodnie z art. 143c ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, X zastosowały zasadę, że wynagrodzenie dla Wykonawcy za wykonane prace jest mu należne dopiero w momencie, gdy ureguluje on swoje zobowiązania wobec podwykonawców zatrudnionych w celu realizacji zleconej przez X inwestycji. Co do zasady, zapisy umowy zawartej z Wykonawcą zawierają klauzulę, że przed zapłatą wynagrodzenia wynikającego z wystawionych przez Wykonawcę faktur X będą każdorazowo żądały dostarczenia oświadczeń podwykonawców potwierdzających otrzymanie wszelkich wymagalnych wierzytelności przysługujących podwykonawcom, powstałych w związku z realizacją robót będących przedmiotem umowy. Jednocześnie zawarta umowa z Wykonawcą zawiera postanowienie, że wyraża on zgodę na potrącenie z wystawionych przez siebie faktur kwot należnych podwykonawcom, które nie zostały wcześniej uregulowane. W efekcie doszło do sytuacji, gdzie X dokonały zapłaty za wykonane prace bezpośrednio na rzecz podwykonawców z pominięciem Wykonawcy. Po zakończeniu budowy parking zostanie przyjęty na stan środków trwałych i będzie podlegał amortyzacji. W praktyce okazało się, że faktury wystawione przez Wykonawcę nie zostały uregulowane bezpośrednio Wykonawcy, gdyż płatność za wykonane prace została przekazana bezpośrednio na rzecz podwykonawców. Tym samym, faktury na rzecz Wykonawcy zostały skompensowane z zapłatami dokonanymi przez X na rzecz podwykonawców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00