Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2019, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.346.2019.3.BJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.346.2019.3.BJ
Opodatkowania czynności sprzedaży działek.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2019 r. (data wpływu 28 maja 2019 r.), uzupełnionym w dniu 24 lipca 2019 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dostawy nieruchomości - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 24 lipca 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dostawy nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca wraz z żoną jest właścicielem nieruchomości gruntowej położonej przy ul. X dla której Sąd Rejonowy w X prowadzi księgę wieczystą o nr Y. Wymieniona nieruchomość składa się z działek gruntu o nr 25/5, 25/6 i 25/7 o łącznym obszarze 1,8122 ha i stanowi w części drogi (Dr), grunty rolne (R) oraz grunty rolne zabudowane (B). Przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę w 1987 r. na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego po czym w drodze umowy o rozszerzenie małżeńskiej wspólności ustawowej weszła ona w skład ich majątku wspólnego (sierpień 2001 r.) Ani Wnioskodawca ani jego żona z tytułu nabycia nieruchomości nie rozliczali podatku od towarów i usług a nabywając nieruchomość nie czynili tego z zamiarem tzw. spekulacji. Od wielu lat przedmiotowa niezabudowana nieruchomość (działka 25/6 oznaczona w ewidencji gruntów jako rolna klasy V) nie była wykorzystywana przez właścicieli zgodnie z jej przeznaczeniem. Dodać należy, iż dla ww. terenu nie został sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego a w najbliższym sąsiedztwie nieruchomości powstają liczne budynki mieszkalne (osiedla mieszkaniowe). Wobec powyższego Wnioskodawca i żona incydentalnie zawarli ze spółką . umowę o najem działki 25/6 w celu wykorzystania jej przez Spółkę jako teren zaplecza budowy albowiem ww. Spółka prowadzi przedsięwzięcia budowlane na sąsiednich nieruchomościach. Wnioskodawca i jego żona jako osoby leciwe (w wieku emerytalnym) co do swojej nieruchomości takich planów nie posiadali i nie posiadają. Co więcej całą inicjatywę związaną z własnością i posiadaniem nieruchomości scedowali na swojego syna. Jako, że w najbliższej okolicy budowane są liczne budynki o charakterze mieszkalno-usługowym, a nieruchomość Wnioskodawcy i jego żony jest jedną z ostatnich niezabudowanych nieruchomości w okolicy, do Wnioskodawcy jako właściciela nieruchomości zgłaszają się podmioty celem jej odkupienia. Wnioskodawca nie czyni i nie czynił żadnych kroków w celu rozreklamowania nieruchomości czy jej ewentualnej sprzedaży. Jednym z potencjalnych nabywców nieruchomości (jej części - działki o nr 25/6) była i jest wynajmująca spółka ..Z jej inicjatywy strony zawarły we wrześniu 2017 r. warunkową umowę przedwstępną, gdzie określiły zakres swoich praw i obowiązków oraz ustaliły ceną na Z zł. Wnioskodawca wraz z żoną udzielili także Spółce wszelkich potrzebnych plenipotencji, które umożliwiłyby ww. nieruchomość rolną nabyć podług potrzeb i zamierzeń inwestycyjnych spółki (w tym pełnomocnictw do dokonywania odpowiednich czynności i procedur dotyczących odpowiednich dla Spółki zmian w Ewidencji Gruntów i Budynków - przekwalifikowania gruntu z rolnego na budowlany). Ww. umowa nie doprowadziła do jej celu głównego, zbycia nieruchomości. Tym samym strony podtrzymując wolę sprzedaży/zakupu nieruchomości ponownie zawarły warunkową umowę sprzedaży nieruchomości co do zasady podtrzymując pierwotne postanowienia umowne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right