Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.371.2019.1.IK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.371.2019.1.IK

Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy &− przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2019 r. (data wpływu 5 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. R. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina K. jako jednostka samorządu terytorialnego będzie realizować inwestycję w ramach projektu pt. R.. Gmina na realizację powyższej inwestycji w ramach ww. projektu otrzyma dofinansowanie w wysokości 85% wartości inwestycji. Pozostała część zadania zostanie sfinansowana ze środków własnych Gminy. Projekt zakłada budowę pomieszczenia gospodarczego, w którym znajdować się będzie sauna sucha wraz z tężnią solankową oraz remont dwóch budynków drewnianych wraz z wyposażeniem. Planuje się wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, desek tarasowych, modernizację wewnątrz budynku. Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Gmina, jako Wnioskodawca, zaliczyła koszty podatku VAT realizacji inwestycji do kosztów niekwalifikowanych projektu. Jednakże Gmina musi mieć pewność, iż podatek VAT będzie odliczony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zgodnie z art. 86 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2354) w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane do czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119. ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Operacja realizowana będzie na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego S., którego właścicielem jest Gmina, jednak wyremontowane domki oraz wybudowane pomieszczenie gospodarcze, w którym znajdować będzie się sauna sucha będzie wydzierżawione najemcom na podstawie umów cywilnoprawnych, odpłatnie, ze stawką podatku VAT 23%. W związku z tym, że umowa dzierżawy jest czynnością opodatkowaną, a odliczenie podatku VAT jest zasadne w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, remont domków drewnianych oraz budowa pomieszczenia gospodarczego, w którym znajdować będzie się sauna jest w pełni związane z czynnościami opodatkowanymi i Gminie przysługuje prawo odliczenia całości naliczonego podatku VAT, związanego z przedstawioną inwestycją. Stanowisko Gminy K. Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT w całości z faktur dokumentujących remont domków drewnianych oraz budowę pomieszczenia gospodarczego, w którym będzie znajdowała się sauna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00