Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.07.2019, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.198.2019.1.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.198.2019.1.BK

Opodatkowanie małżonków.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 14 maja 2019 r. (data wpływu 22 maja 2019 r.), uzupełnionym w dniu 3 lipca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia małżonków jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wspólnego rozliczenia małżonków.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowaną będącą stroną postępowania:

Panią W. Z.,

  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

Pana J. Z.,

przedstawiono następujący stan faktyczny:

Zainteresowana będąca stroną postępowania oraz Zainteresowany niebędący stroną postępowania są małżeństwem.

Zainteresowana będąca stroną postępowania jest wieloletnim pracownikiem Spółki S.A., powstałej z przekształcenia sp. z o.o., (w której także była zatrudniona przed przekształceniem). W firmach tych pełniła funkcję członka zarządu oraz dyrektora finansowego.

W 2015 r., pracodawca zaproponował Jej zmianę formy prawnej zatrudnienia poprzez rozwiązanie umowy o pracę i zastąpienie jej umową cywilnoprawną, zawartą pomiędzy pracodawcą, a Zainteresowaną, jako przedsiębiorcą. Było to działanie ukierunkowane najprawdopodobniej na zmniejszenie kosztów zatrudnienia Zainteresowanej. Zmiana ta miała zostać wprowadzona począwszy od kolejnego roku podatkowego, to jest od 1 stycznia 2016 r. Nie chcąc sprzeciwiać się pracodawcy, Zainteresowana początkowo zaakceptowała tę propozycję.

W celu realizacji zaplanowanych zmian formy zatrudnienia, Zainteresowana złożyła w dniu 23 grudnia 2015 r. wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wskazując, jako dzień rozpoczęcia działalności, dzień 1 stycznia 2016 r. We wniosku wskazała również, że podatek dochodowy od osób fizycznych opłacany będzie w formie podatku liniowego. Działalność gospodarcza nie została jednak przez Nią podjęta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00