Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.382.2019.1.JF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.382.2019.1.JF
Zwolnienia od podatku świadczonych usług wynagradzanych w formie honorarium.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2019 r. (data wpływu 5 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia od podatku świadczonych usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia od podatku świadczonych usług.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Jako osoba fizyczna Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (artystyczną) polegającą na kierowaniu orkiestrą. Nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jest wykonawcą, który kieruje orkiestrą utworzoną przez niego pod nazwą . Prowadzi działalność jako indywidualny twórca i artysta wykonawca otrzymując wynagrodzenie w formie honorarium. Wnioskodawca stwierdza, że będąc dyrygentem świadczy usługi kulturalne jako indywidualny twórca. Podnieść należy, że czynność dyrygowania to język informacji wyrażonej ruchem rąk, w schematach rytmicznych, który powoduje scalenie całego zespołu, gdzie ruchy rąk dostosowane są do tempa wykonywanego utworu, gdzie ruchy dyrygenta pokrywają się z dynamiką utworu, pomysł na interpretację, gdzie wyznacznikiem jest pobudzenie w muzyce emocji, który tworzy wyraz artystycznego utworu. Członkowie orkiestry zatrudnieni są na umowach o dzieło ilość osób uzależniona od składu nieodzownego do wykonania utworu a danej imprezie. Wydatki orkiestry obejmują koszty ubioru (stroju), przejazdu, układanie repertuaru dla danej imprezy po konsultacji z jej organizatorami. Orkiestra sama się ustanowiła działalność sklasyfikowano jako działalność twórczą, gdzie indziej niesklasyfikowana. Imprezy odbywają się w lokalach wynajętych, bądź udostępnionych przez organizatora. Usługi polegają na komponowaniu, aranżowaniu, artystycznym wykonaniu (dyrygent, muzyk). Występ składa się z własnej twórczości artystycznej aranżacyjnej, oraz występu artystycznego muzyków wykonawców, artystycznego wykonania wokalnego i instrumentalnego. Orkiestra nie organizuje imprez, nie sprzedaje biletów, działa pod egidą instytucji jako podmiot świadczący usługi kulturalne dla różnych podmiotów prawa publicznego.