Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18.07.2019, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.213.2019.1.PW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.213.2019.1.PW
Brak obowiązku poboru podatku u źródła od wypłat należności za korzystanie z oprogramowania w charakterze użytkownika końcowego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2019 r. (data wpływu 20 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku poboru podatku u źródła od wypłat należności za korzystanie z oprogramowania w charakterze użytkownika końcowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku poboru podatku u źródła od wypłat należności za korzystanie z oprogramowania w charakterze użytkownika końcowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca został obciążony przez spółkę matkę (podmiot z republiki czeskiej) roczną opłatą za korzystanie z oprogramowania do diagnozowania i konserwacji silników. Zgodnie z umową licencyjną zawartą pomiędzy licencjodawcą (podmiot niemiecki), a spółką matką, spółka matka w ramach umowy jest uprawniona do przekazywania prawa do użytkowania oprogramowania tylko i wyłącznie do własnej sieci dealerskiej i nie może udzielać swojej sieci dealerskiej prawa do dalszego przekazywania. Z dalszych zapisów w umowy licencyjnej wynika, że klientowi przyznaje się zwyczajne, niewyłączne prawo odpłatnego użytkowania oprogramowania. Prawo klienta do użytkowania jest ograniczone do diagnozowania i konserwacji silników zgodnie z klasą kompetencji przyznaną klientowi i nie może być użyte do jakichkolwiek innych celów. Klient ma jednocześnie prawo do przeniesienia prawa użytkowania oprogramowania do swoich punktów sprzedaży detalicznej, warsztatów i klientów końcowych w ramach sieci sprzedawców detalicznych i obszaru sprzedaży. Klient zobowiązany jest do odpowiedniego monitorowania licencji. W szczególności klient potwierdza, że będzie starannie klasyfikował sprzedawców detalicznych, warsztaty i klientów końcowych według ich klas kompetencji i niezwłocznie poinformuje licencjodawcę o wszelkich sublicencjach. Przenoszenie praw użytkowania oprogramowania innym stronom jest zabronione. Technicznie to wygląda w ten sposób, ze spółka matka (klient) wykupuje dostęp do oprogramowania dla Wnioskodawcy oraz autoryzowanych punktów serwisowych X. na terenie Polski wystawiając fakturę na całość opłat za korzystanie z oprogramowania do diagnozowania i konserwacji silników. Dostęp do aktualnego oprogramowania Wnioskodawca otrzymuje na 1 rok poprzez stronę internetową Licencjodawcy powołując się na nr identyfikacyjny danego urządzenia diagnostycznego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right