Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2019, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.235.2019.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.235.2019.1.MM

Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na remont

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 czerwca 2019 r. (data wpływu 7 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na remont jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 czerwca 2019 r. wpłynął do tut. organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na remont.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej także: Spółka) jest spółką prowadząca działalność w zakresie produkcji wysokiej jakości odlewów ciśnieniowych ze stopów aluminium, precyzyjnej obróbki odlewów aluminiowych i żeliwnych dla przemysłu motoryzacyjnego.

Spółka posiada majątek trwały, który podlega naprawie i remontom. Niektóre składniki majątku składają się z elementów zużywających się w ramach normalnego procesu produkcyjnego. Części, które są zużyte (wyeksploatowane) podlegają wymianie na nowe przywracające stan pierwotny maszyny/urządzenia. Brak wymiany części składowej powoduje pracę urządzeń poza ustaloną tolerancją wymiarową. Są to więc czynności konieczne dla zachowania reżimu technologicznego produkcji.

Spółka posiada harmonogram remontów generalnych maszyn i urządzeń. Zazwyczaj są to czynności związane z wymianą części nie spełniających wymogów technicznych i wiążą się ze znacznymi kosztami.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 351), jednostki powinny dokonywać rozliczeń kosztów remontów w czasie, gdy skutki takich remontów są odczuwalne w czasie dłuższym niż 1 rok, oraz gdy koszty te są na tyle istotne, że mogłyby w rażący sposób zniekształcić wynik finansowy okresu, w którym remont jest przeprowadzany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00