Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.06.2019, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.258.2019.2.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.258.2019.2.AK
Dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia prawa użytkowania wieczystego działki wraz ze zbiornikami na gaz po ustaniu związku małżeńskiego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2019 r. (data wpływu 25 kwietnia 2019 r.) oraz piśmie z dnia 31 maja 2019 r. (data wpływu 3 czerwca 2019 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie organu z dnia 24 maja 2019 r. Nr 0114.KDIP3-2.4011.258.2019.1.AK o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia prawa użytkowania wieczystego działki wraz ze zbiornikami na gaz po ustaniu związku małżeńskiego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia prawa użytkowania wieczystego działki wraz ze zbiornikami na gaz po ustaniu związku małżeńskiego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W roku 1996 r. Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem pozostającym wówczas w ustroju wspólności ustawowej udział w prawie użytkowania wieczystego działki wieczystoksięgowej (zwanej dalej Nieruchomością) na której znajdują się dwa obiekty budowlane - wybudowane z czerwonej cegły zbiorniki na gaz wzniesione w II połowie XIX wieku stanowiące zabytki wpisane do ewidencji zabytków (zwane dalej Zbiornikami na Gaz) - tym samym Wnioskodawczyni nabyła także udział we współwłasności Zbiorników na Gaz. W okresie po nabyciu, Wnioskodawczyni, wraz z pozostałymi uprawnionymi z prawa do użytkowania wieczystego, planowała przeznaczenie Zbiorników na Gaz, ze względu na ich zabytkowy charakter, na placówkę użyteczności publicznej. Od momentu nabycia udziału w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości na przestrzeni okresu ponad 20 lat Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna, wespół z pozostałymi współużytkownikami wieczystymi, finansowała prace remontowo-konserwacyjne Zbiorników na Gaz tj. m.in. zadaszenie Zbiorników na Gaz jak również bieżące remonty i naprawy pozwalające na zabezpieczenie bryły Zbiorników na Gaz. W dniu 03 września 2014 roku Wnioskodawczyni zawarła z swym małżonkiem umowę majątkową małżeńską o ustanowienie rozdzielności majątkowej, dokumentowaną aktem notarialnym, umowa ta do chwili obecnej nie została zmieniona ani rozwiązana. W wyniku zawarcia tej umowy majątkowej małżeńskiej, Wnioskodawczyni wraz ze swym małżonkiem wyłączyli obowiązującą dotychczas w ich małżeństwie wspólność ustawową majątkową małżeńską i ustanowili umowny ustrój rozdzielności majątkowej. W wyniku zawarcia tej umowy przysługujące im udziały w dotychczasowym majątku wspólnym są równe, uwzględniając stopień w którym każdy z małżonków przyczynił się do powstania tego majątku i nie występowali o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym. Obecnie Wnioskodawczyni rozważa zawarcie ze swym mężem umowy zniesienia współwłasności ułamkowej udziału w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości bez spłat i dopłat w ten sposób, że Wnioskodawczyni nabędzie cały przysługujący małżonkom udział w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości, w tym współwłasności Zbiorników na Gaz. W przyszłości Wnioskodawczyni nie wyklucza sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości i tym samym udziału we współwłasności Zbiorników na Gaz. Wnioskodawczyni nie prowadzi od 20 lat działalności gospodarczej, w szczególności nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Obecnie Wnioskodawczyni nie jest czynna zawodowo, jest emerytem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right