Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.06.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.200.2019.3.AD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.200.2019.3.AD

Brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z otrzymaniem w formie darowizny przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2019 r. (data wpływu 15 kwietnia 2019 r.), uzupełnionym w dniu 30 maja 2019 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z otrzymaniem w formie darowizny przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 30 maja 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z otrzymaniem w formie darowizny przedsiębiorstwa.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zamierza Pan otworzyć działalność gospodarczą, zgłosić się do podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, prowadzić podatkową książkę przychodów i rozchodów. W ramach działalności gospodarczej otrzyma Pan nieodpłatnie przedsiębiorstwo od swojego ojca i wyrazi na to zgodę. Ojciec na dzień transakcji nieodpłatnego przekazania synowi przedsiębiorstwa prowadzi działalność gospodarczą, jest czynnym podatnikiem VAT, zatrudnia pracowników, prowadzi podatkową książkę przychodów i rozchodów. Działalność jest działalnością sezonową polegającą m. in. na prowadzeniu ośrodka wczasowego, wynajmie domków campingowych, restauracji, sprzedaży lodów własnej produkcji. W trakcie działalności wraz z małżonką (z którą obowiązuje go ustrój wspólności majątkowej) ojciec nabył zabudowaną nieruchomość, domki campingowe, ruchomości i wyposażenie ośrodka. Małżonka wyraziła zgodę na wprowadzenie zabudowanej nieruchomości do indywidulanej działalności gospodarczej męża.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00