Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2019, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.126.2019.5.KT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.126.2019.5.KT

w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego nabycia wierzytelności oraz jej dalszego skompensowania

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2019 r. (data wpływu 12 marca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 maja 2019 r. (data wpływu 23 maja 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego nabycia wierzytelności oraz jej dalszego skompensowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego nabycia wierzytelności oraz jej dalszego skompensowania, jak również podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 maja 2019 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy, przedstawienie własnego stanowiska, uiszczenie brakującej opłaty oraz o podpis Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej Y dokonał w miesiącu październiku 2018 r. na rzecz Wnioskodawcy, tj. X, której jest wspólnikiem wraz z małżonką, pierwszą cesję wierzytelności z tytułu niezapłaconej przez kontrahenta W faktury za sprzedane towary handlowe.

Małżeństwo łączy wspólność majątkowa. W umowie darowizny nie zawarto postanowień pozwalających na zmianę warunków darowizny w sytuacji wyegzekwowania należności. Przekazanie wierzytelności w drodze darowizny ma charakter świadczenia jednostronnego. Dokonujący darowizny nie uzyska żadnego świadczenia ekwiwalentnego od Wnioskodawcy z tytułu przedmiotowej czynności. Wnioskodawca nabywa wierzytelności we własnym imieniu, na własny rachunek oraz na własne ryzyko. Wnioskodawca nie ma możliwości powrotnego przeniesienia nabytych wierzytelności na rzecz zbywcy wierzytelności. Nabycie wierzytelności jest związane z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem. Nabywane wierzytelności w dacie ich nabycia nie stanowią wierzytelności wymagalnych. Nie stanowią tzw. wierzytelności trudnych i nie są takimi należnościami z punktu widzenia ich dochodzenia i wyegzekwowania. Y oraz X są czynnymi podatnikami VAT. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego. Pomiędzy zbywcą wierzytelności a Wnioskodawcą nie istnieje odrębny stosunek prawny, rodzący obowiązek zapłaty wynagrodzenia na rzecz Spółki w związku z nabyciem wierzytelności. Wnioskodawca X celem uregulowania przejętej wierzytelności dokonała kompensaty wzajemnych należności i zobowiązań z tytułu sprzedaży i zakupu towarów handlowych z kontrahentem W . Z uwagi na trwały charakter operacji handlowych pomiędzy Y a W, X zawierała oraz będzie zawierać umowy cesji wierzytelności z firmą Y w okresach miesięcznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00