Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2019, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.230.2019.1.RR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.230.2019.1.RR

zwolnienie z opodatkowania przychodów z tytułu sprzedaży produktów własnych, będących efektem przetworzenia produktu zwierzęcego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2019 r. (data wpływu 9 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodów z tytułu sprzedaży produktów własnych, będących efektem przetworzenia produktu zwierzęcego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodów z tytułu sprzedaży produktów własnych, będących efektem przetworzenia produktu zwierzęcego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz rolnikiem ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, prowadzącym hodowlę alpak oraz królików angorskich. Zwierzęta te są hodowane w celu pozyskania z nich produktu zwierzęcego, tj. wełny (runa). Zwierzęta są strzyżone i pozyskuje się z nich produkt zwierzęcy w postaci żywej wełny. Następnie podlega ona przetworzeniu w sposób inny niż przemysłowy w gospodarstwie rolnym, samodzielnie przez Wnioskodawczynię. Wełna podczas przetworzenia podlega czyszczeniu, praniu, gręplowaniu oraz przędzeniu. Dzięki alpakom pozyskiwana jest wełna zaliczana do grupy włókien specjalnych ze względu na swoją lekkość i cienkość, co jednak nie pozbawia jej właściwości termoizolacyjnych. Natomiast dzięki królikom angorskim powstaje tzw. angora wełna lekka i sprężysta, którą często miesza się z innym rodzajem wełny. Na każdym z wcześniej wymienionych etapów przetworzenia wełny produktu zwierzęcego Wnioskodawczyni uzyskuje produkt, który może być sprzedany bądź dalej przetwarzany na produkty typu: rękawiczki, czapki, szale, ocieplacze, pledy, koce, kołdry itp. Zdaniem Wnioskodawczyni, przychód uzyskiwany ze sprzedaży produktów powstałych w sposób opisany powyżej spełnia przesłanki z art. 20 ust. 1c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów stanowi przychody z innych źródeł jeżeli ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu, z wyłączeniem wody. Wnioskodawczyni przetwarza bowiem produkt zwierzęcy wełnę z własnej hodowli lub chowu i używa do produkcji własnego produktu co najmniej 50% tego produktu zwierzęcego wełny, z wyłączeniem wody. Zgodnie z definicją Głównego Urzędu Statystycznego (https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce publicznej/2178,pojecie.html?fbclid=IwAR0w9Bhy-cTI1JEBYb3yAaOR-EUy1_cTugPD vkLqoQkcDT2baYI5t_VWg) produkt zwierzęcy, to: nieprzetworzony produkt zwierzęcy uzyskany od zwierząt gospodarskich w okresie sprawozdawczym np.: mleko surowe, wełna nieprana, jaja konsumpcyjne, jaja wylęgowe, włosie, pierze, miód, wosk pszczeli, żywiec rzeźny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00