Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.174.2019.1.ES, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.174.2019.1.ES
Dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2019 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 kwietnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej, zatrudnioną obecnie na umowę o pracę. Wnioskodawczyni posiada 24m&² mieszkanie w G., które otrzymała w darowiźnie od matki w styczniu 2010 roku. Mieszkanie to jest składnikiem majątku osobistego. Mieszkanie od marca 2011 roku wynajmowane jest na okresy długoterminowe (umowy podpisywane są najczęściej na rok) w celach mieszkaniowych. Najem nie ma charakteru profesjonalnego i zorganizowanego, a działania Wnioskodawczyni ograniczają się jedynie do podpisania umowy najmu oraz pobierania z tego tytułu czynszu i kosztów zużytych mediów. W trakcie trwania umowy nie podejmowane są żadne dodatkowe działania ani nie są oferowane dodatkowe usługi związane z przedmiotem najmu aktywność Wnioskodawczyni ogranicza się jedynie do poszukiwania nowych najemców. Z chwilą zakończenia/rozwiązania umowy najmu, nowi najemcy pozyskiwani są poprzez zamieszczenie przez Wnioskodawczynię prywatnego ogłoszenia w Internecie (Wnioskodawczyni nie korzysta z usług pośredników, ani wyspecjalizowanych biur). W okresach najmu występowały i mogą występować okazjonalne przerwy. Podatek od najmu Wnioskodawczyni rozlicza ryczałtem ewidencjonowanym 8,5%. W sierpniu 2017 r. Wnioskodawczyni sprzedała działkę, którą otrzymała w spadku po babci w 2009 r. Kupca na działkę Wnioskodawczyni nie szukała - sam się do niej zgłosił, sprzedaż nie była planowana. W związku z niskim oprocentowaniem lokat bankowych w ostatnich latach, pieniądze ze sprzedaży działki Wnioskodawczyni postanowiła ulokować w nieruchomość, w celu zabezpieczenia otrzymanego majątku rodzinnego, przed spadkiem jego wartości (w ramach zwykłego zarządu majątkiem osobistym). W związku z powyższym w sierpniu 2018 r. Wnioskodawczyni zakupiła od dewelopera 45m&² mieszkanie w centrum G. Decyzja o zakupie tej nieruchomości związana była również z myślą o rodzicach męża Wnioskodawczyni, którzy są już w wieku emerytalnym i niebawem mogą wymagać opieki. W chwili obecnej mieszkają oni na wsi, w starym bloku bez windy. Jeśli doszłoby do pogorszenia się ich stanu zdrowia, Wnioskodawczyni wraz z mężem chciałaby mieć możliwość zaopiekowania się nimi i zapewnienia im komfortowych warunków życia. Wnioskodawczyni wraz z mężem pracują obecnie w G., więc mieliby blisko do rodziców. Do czasu, kiedy rodzice nie opadną z sił (zatem na chwilę obecną, trudno powiedzieć, jak długo to będzie) mieszkanie to Wnioskodawczyni chciałaby wynajmować na okresy długoterminowe (około roku lub dłużej), w celach mieszkaniowych, na takich samych zasadach, jak mieszkanie w G., aby nie stało ono puste i nie generowało kosztów utrzymania. Lokal w G. ma zostać oddany do użytku w III kwartale 2019 r., a wynajem Wnioskodawczyni planuje rozpocząć w roku 2020, z chwilą uzyskania praw własności do wyżej wymienionej nieruchomości. Przychód z wynajmu obydwu mieszkań nie przekroczy kwoty 100 000 zł rocznie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right