Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2019, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.89.2019.1.ZD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.89.2019.1.ZD
Stawka VAT dla świadczonych usług stwierdzenia zgonu, ustalenia jego przyczyny oraz wystawienia karty zgonu oraz stawki VAT dla pozostawania w gotowości do świadczenia ww. usług.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2019 r. (data wpływu 22 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- stawki VAT dla świadczonych usług stwierdzenia zgonu, ustalenia jego przyczyny oraz wystawienia karty zgonu,
- stawki VAT dla pozostawania w gotowości do świadczenia ww. usług
jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki VAT dla świadczonych usług stwierdzenia zgonu, ustalenia jego przyczyny oraz wystawienia karty zgonu oraz stawki VAT dla pozostawania w gotowości do świadczenia ww. usług.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, jest podmiotem leczniczym, którego organem założycielskim jest Miasto. Podstawowym celem działalności Zakładu jest udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych. Zakład świadczy usługi medyczne zarówno w ramach kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak również w ramach umów zawartych z innymi podmiotami, a także odpłatnie dla osób fizycznych. Ponadto, zgodnie z zapisami statutu, Zakład prowadzi działalność w zakresie wynajmu i dzierżawy mienia Zakładu i w powierzonym zakresie mienia miasta.
W ramach prowadzonej działalności Zakład zawarł umowę z Miastem, której przedmiotem jest wykonywanie na rzecz miasta zadania polegającego na stwierdzaniu zgonu, ustalaniu jego przyczyny oraz wystawianiu kart zgonu osób zmarłych w granicach administracyjnych miasta, w przypadkach kiedy zgon i jego przyczyna nie może być dokonana przez lekarza leczącego, np. z powodu znacznej odległości miejsca zgonu od miejsca leczenia. W takim przypadku lekarz SPZOZ, pełni funkcję koronera, a brak przepisów dookreślających status jego czynności stwarza wątpliwości administracyjno-prawne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right