Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.03.2019, sygn. 0113-KDIPT3.4011.117.2019.1.PP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.117.2019.1.PP
Obowiązki płatnika w związku z udzielaniem dotacji celowej na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2019 r. (data wpływu 7 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z udzielaniem dotacji celowej na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 marca 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020 Gminy: , .., , , , , i przystąpiły do realizacji w partnerstwie dwóch projektów w ramach Osi priorytetowej Regionalna polityka energetyczna, Działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, Poddziałanie 4.4.3 Obniżenie poziomu niskiej emisji (paliwa stałe) SPR oraz Poddziałanie 4.4.2 Obniżenie poziomu niskiej emisji. Gmina , która jest liderem w tym partnerstwie 8 gmin, podpisała umowy o dofinansowanie dla dwóch projektów: oraz . W ramach realizacji tych projektów mieszkańcy gmin otrzymają dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła w gospodarstwach domowych znajdujących się na terenie właściwej gminy. Dofinansowanie udzielane będzie z budżetu właściwej gminy, jako jednostki samorządu terytorialnego. Gmina będzie natomiast wnioskować na ten cel o środki objęte Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa na lata 2014-2020.
W związku z powyższym, udzielana mieszkańcom dotacja na dofinansowanie działań z zakresu ochrony środowiska jest dotacją w rozumieniu art. 221 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2077). W ramach programów planuje się łącznie we wszystkich gminach partnerskich wymianę 1336 urządzeń węglowych na nowe, ekologiczne, spełniające wymogi ekoprojektu w zakresie efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń określone w Rozporządzeniu Komisji . Źródło finansowania inwestycji stanowią środki własne gmin, środki unijne przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020 oraz środki własne mieszkańców. Przystąpienie do projektu jest dobrowolne, dotacji udziela się na podstawie złożonych przez osoby zainteresowane ankiet i realizacji inwestycji zgodnie z regulaminem, zawartą umową i wynikiem oceny energetycznej budynku. W ocenie energetycznej budynku znajduje się obliczony współczynnik energii pierwotnej, który powinien być równy lub mniejszy niż 150 kWh/m x rok. W przypadku gdy budynek, w którym planowana jest inwestycja nie spełnia standardów efektywności energetycznej, mieszkaniec otrzyma zalecenia modernizacyjne dla budynku, które musi wykonać, aby otrzymać dotację. Gminy podpiszą z mieszkańcami zakwalifikowanymi do projektu umowy o przyznaniu dotacji. Inwestor (mieszkaniec) dokonuje na własną odpowiedzialność i we własnym zakresie zakupu nowego źródła ciepła oraz wyboru wykonawcy prac. Po zrealizowaniu inwestycji mieszkańcy przedstawią komplet dokumentów we właściwym Urzędzie Gminy, tj. wniosek o wypłatę dotacji, faktury lub rachunki wystawione na mieszkańca, potwierdzające zakres wykonanych prac, dokument potwierdzający utylizację starego źródła ciepła. Wysokość dotacji jest równa sumie kosztów kwalifikowalnych obliczanych na podstawie zaleceń oceny energetycznej i faktycznie poniesionych kosztów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right