Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.31.2019.1.JŁ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.31.2019.1.JŁ

Czy Wnioskodawczyni może rozliczyć się z osiągniętego przychodu z wynajmu mieszkań opłacając ryczałt w wysokości 8,5%?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2019 r. (data wpływu 24 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną stanu wolnego, nieprowadzącą działalności gospodarczej. Jej główne źródło utrzymania to praca wykonywana w ramach umowy w pełnym wymiarze. Ponadto posiada dwa mieszkania na własność oraz jest współwłaścicielem dwóch innych mieszkań. Nieruchomości te nabyła na przestrzeni wielu lat finansując ich zakup przede wszystkim z czynionych oszczędności. Miała to być alternatywna dla lokat bankowych, inwestycja w nieruchomości, stanowiąca długofalowe zabezpieczenie finansowe w przyszłości, jak również w późniejszym okresie dla małoletniego dziś syna Wnioskodawczyni.

Mieszkania te do chwili obecnej były wynajmowane na podstawie długoterminowych umów najmu, a od osiąganego przychodu odprowadzano do urzędu skarbowego zryczałtowany podatek w wysokości 8,5%. Aktualne umowy są zawarte do 30 czerwca 2019 r. Ze względu na to, iż większość najemców tych mieszkań stanowili i stanowią studenci Wnioskodawczyni przewiduje, że może nie znaleźć w okresie wakacji nowych lokatorów, a co za tym będzie ponosiła koszty bieżącego utrzymania. Brak lokatorów oznacza też, że nie osiągnie przychodu i w konsekwencji nie odprowadzi do urzędu skarbowego zryczałtowanego podatku od najmu. Szukając w okresie letnim nowych najemców długoterminowych Wnioskodawczyni rozważa możliwość wynajmu na krótkie okresy. Nie przewiduje jednak ciągłego wynajmu w krótkich okresach, ponieważ nie jest tym zainteresowana i nie ma na to czasu. Tylko w okresie wakacji może liczyć na pomoc mamy i syna. Zatem najem krótkoterminowy nie byłby prowadzony w sposób ciągły i systemowo zorganizowany. Wynajem w okresach kilkudniowych nie będzie działalnością hotelową, nie będą proponowane usługi hotelowe typu recepcja, gastronomia, sprzątanie, pranie, wymiana pościeli, itp.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00