Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.03.2019, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.15.2019.1.SK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.15.2019.1.SK

w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych tytułem darowizny.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 25 stycznia 2019 r. (data wpływu w tym samym dniu za pośrednictwem e-puap) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych tytułem darowizny jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych tytułem darowizny.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni posiada obywatelstwo polskie. Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim i nie zawierała umowy majątkowej małżeńskiej, zatem między małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Córka Wnioskodawczyni posiada obywatelstwo polskie, pozostaje w związku małżeńskim z cudzoziemcem. Córka Wnioskodawczyni nie zawierała umowy majątkowej małżeńskiej i między nią a mężem istnieje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Córka Wnioskodawczyni pragnie przekazać darowiznę swoim rodzicom tj. Wnioskodawczyni oraz jej małżonkowi, do ich wspólnego majątku małżeńskiego. Darowizna będzie miała postać środków pieniężnych. Środki pieniężne należą obecnie do majątku wspólnego córki Wnioskodawczyni i jej męża. Kwota środków pieniężnych będzie wielokrotnie wyższa od limitu określonego w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Umowa darowizny zawarta zostanie między córką Wnioskodawczyni jako darczyńcą a Wnioskodawczynią i jej małżonkiem, jako wspólnie obdarowanymi. Zięć Wnioskodawczyni, a mąż córki Wnioskodawczyni nie będzie stroną umowy darowizny, jednakże wyrazi pisemnie zgodę na tę darowiznę poprzez złożenie odpowiedniej adnotacji na umowie darowizny lub w odrębnym dokumencie. Przekazanie środków pieniężnych nastąpi na rachunek bankowy Wnioskodawczyni i jej małżonka z rachunku bankowego córki Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni udokumentuje ten fakt potwierdzeniem przelewu lub wyciągiem bankowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00