Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.03.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.60.2019.1.DM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.60.2019.1.DM

W sytuacji, gdy nabywcy samodzielnie odbierają towar bezpośrednio z magazynu Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach określonych w art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z chwilą wydania towaru nabywcy. W przypadku, gdy towar jest wysyłany za pośrednictwem przewoźnika (firmy kurierskiej), dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia, z tym bowiem momentem sprzedawca przenosi prawo do rozporządzania towarem jak właściciel na nabywcę towaru.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2019 r. (data wpływu 28 stycznia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostawy towaru za pośrednictwem firmy kurierskiej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostawy towaru za pośrednictwem firmy kurierskiej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

T S.A. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest producentem . Oferta Spółki obejmuje między innymi , a także produkty przeznaczone dla . Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, a działalność gospodarcza podlega opodatkowaniu VAT.

Działalność gospodarcza Wnioskodawcy obejmuje w szczególności sprzedaż produktów znajdujących się w ofercie Spółki do wyspecjalizowanych dystrybutorów, marketów oraz hurtowni (dalej: Nabywcy), którzy następnie odpowiadają za sprzedaż detaliczną nabytych produktów od Spółki. Sprzedaż Produktów następuje na podstawie zamówień bądź bezpośrednio na podstawie zawartych przez Wnioskodawcę z Nabywcami umów. Dostawy zakupionych od Spółki produktów na rzecz Nabywców, mogą być realizowane zgodnie z następującymi zasadami:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00