Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2019, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.39.2019.1.SŻ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.39.2019.1.SŻ

Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (własne cele mieszkaniowe).

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2019 r. (data wpływu 22 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Rodzice Wnioskodawcy byli właścicielami zabudowanej nieruchomości gruntowej, którą nabyli przez zasiedzenie, na prawach małżeńskiej wspólności majątkowej w dniu 28 sierpnia 2002 r. W październiku 2014 r. zmarła matka Wnioskodawcy. Z mocy ustawy spadek po niej nabył Wnioskodawca w 1/2 części i Jego ojciec również w 1/2 części, co zostało potwierdzone w akcie poświadczenia dziedziczenia sporządzonym w lipcu 2017 r. Wnioskodawca był ich jedynym dzieckiem. Posiadał więc udział 1/4 w przedmiotowej nieruchomości.

Wnioskodawca wspólnie z ojcem postanowił sprzedać nieruchomość, gdyż ojciec z racji wieku (80 lat) i dochodów nie był w stanie sam jej utrzymać, a Wnioskodawca mieszkał w innej miejscowości, ok. 90 km od ojca. W lutym 2018 r. Wnioskodawca wraz z ojcem zawarli umowę przedwstępną sprzedaży. Do formalnej sprzedaży doszło w dniu 26 kwietnia 2018 r., a więc w przypadku Wnioskodawcy, przed upływem 5 lat od momentu odziedziczenia Jego części.

Na dzień złożenia wniosku, Wnioskodawca wraz z żoną i córką mieszka w domu jednorodzinnym na wsi (małżeńska wspólność majątkowa), jednak już od jakiegoś czasu planuje zamieszkanie w bloku, gdyż ma problemy z kręgosłupem (dyskopatia, przepuklina jądra miażdżystego, naczyniaki kręgów; Wnioskodawca miał zabieg cementowania kręgosłupa) i coraz trudniej jest Mu wykonywać prace typowe i konieczne do utrzymania domu i za kilka lat będzie prawdopodobnie zmuszony do zamieszkania w miejscu mniej obciążającym fizycznie, czyli w mieszkaniu w bloku. W związku z tym, Wnioskodawca postanowił, że przychód uzyskany ze sprzedaży odziedziczonej części nieruchomości przeznaczy na zakup mieszkania (do małżeńskiej wspólności majątkowej) w sąsiedniej miejscowości, tj. mieście ... W mieście tym jest bardzo mała podaż mieszkań, a bardzo duży popyt, więc gdy pojawiła się interesująca oferta, Wnioskodawca postanowił dokonać zakupu już teraz, z zamiarem zamieszkania w nim za kilka lat (może kilkanaście & w zależności od tego, w jakim tempie będzie pogarszał się Jego stan zdrowia). Umowa przedwstępna kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zawarta została w dniu 5 kwietnia 2018 r., a do kupna w formie aktu notarialnego doszło w dniu 7 maja 2018 r. Całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży odziedziczonej części nieruchomości, tj. 61 250 zł Wnioskodawca przeznaczył na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Następnie mieszkanie wyremontował. Początkowo Wnioskodawca planował, że po sprzedaży nieruchomości ojciec zamieszka w Jego domu, ale nie chciał jednak, żeby kupione przez Niego mieszkanie stało puste i bez nadzoru, więc zaproponował ojcu, aby w nim nieodpłatnie (On płaci czynsz i wszystkie inne opłaty) mieszkał do czasu, gdy Wnioskodawca wraz żoną będzie chciał w nim zamieszkać. Ojciec Wnioskodawcy zgodził się i na dzień złożenia wniosku mieszka w tym mieszkaniu i jest w nim zameldowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00