Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.24.2019.2.JP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.24.2019.2.JP

W zakresie zwolnienia od podatku VAT usługi najmu pokoi na cele mieszkaniowe osobom fizycznym.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2019 r. (data wpływu 14 stycznia 2019 r.) uzupełnionym w dniu 4 marca 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usługi najmu pokoi na cele mieszkaniowe osobom fizycznym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu uzupełniony w dniu 4 marca 2019 r. ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usługi najmu pokoi na cele mieszkaniowe osobom fizycznym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest wynajem pokoi w nieruchomościach, które dzierżawi od ich właścicieli. Dzierżawione nieruchomości wynajmuje na pokoje w następującej formie np. nieruchomość trzy-pokojową Wnioskodawca wynajmuje każdy z tych pokoi oddzielnie, zamiast całego mieszkania. Wnioskodawca wynajmuje pokoje osobom fizycznym w celach wyłącznie mieszkaniowych. Każdą z tych nieruchomości Wnioskodawca wynajmuje zazwyczaj w systemie 9/3, czyli przez 9 miesięcy tzn. od września do czerwca są one wynajmowane dla studentów, bądź osób pracujących dla celów mieszkaniowych (jako wynajem długoterminowy). Osoby te płacą określoną w umowie kwotę za czynsz najmu oraz zryczałtowaną opłatę za media każdego miesiąca, aż do końca umowy, która zawierana jest zawsze na czas określony. W pozostałych 3 miesiącach te same mieszkania (jest też jeden dom) Wnioskodawca wynajmuje turystom jako najem na doby/krótkoterminowy. Mowa tu o pozostałych 3 miesiącach, czyli zwykle jest to czerwiec, lipiec, sierpień. W tych miesiącach wynajem długoterminowy u Wnioskodawcy już nie funkcjonuje, skupia się wtedy wyłącznie na obsłudze turystów, którzy rezerwują pokoje w dzierżawionych przez Wnioskodawcę nieruchomościach (zwykle średnio na 2 doby). Wnioskodawca podkreśla, że przedmiotowe nieruchomości wynajmowane są wyłącznie do celów mieszkaniowych w okresie zwykle 9 miesięcy między wrześniem a czerwcem. Wnioskodawca wyjaśnia dlaczego pisze około i używa zwrotu zwykle, dlatego że fakt wynajęcia pokoju od września na długi termin (tzn. do czerwca następnego roku) nie zawsze jest popierany przez popyt na rynku tzn. niektóre pokoje Wnioskodawca wynajmuje, np. w październiku, bo tak długo szukał chętnych. Lokatorzy czasem potrafią, również złamać warunki umowy, wyprowadzić się przed wcześnie tzn. przed zakończeniem końcowego terminu umowy. Obecnie Wnioskodawca stosuje stawkę zwolnioną od VAT za najem długoterminowy (9 miesięcy) w fakturach, które wystawia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00