Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2019, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.15.2019.1.AB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.15.2019.1.AB
zwolnienia od podatku VAT sprzedaży lokali niemieszkalnych nr 5, nr 4 i nr 3b oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 grudnia 2018 r. (data wpływu 9 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży lokali niemieszkalnych nr 5, nr 4 i nr 3b oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 stycznia 2019 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży lokali niemieszkalnych nr 5, nr 4 i nr 3b oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca, (dalej: Spółka), prowadzi działalność gospodarczą. Przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności jest m.in. wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Spółka jest opodatkowana w Polsce od całości swoich dochodów. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Spółka w 2019 roku planuje zbyć prawo własności następujących nieruchomości, które były przez nią nabyte i użytkowane wyłącznie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą:
- Lokal niemieszkalny nr 5 - lokal stanowiący odrębną nieruchomość, posiadający własną księgę wieczystą. Nabyty przez Spółkę na podstawie aktu notarialnego z dnia 29 października 2009 r. od przedsiębiorcy prowadzącego działalność deweloperską. Nabycie zostało opodatkowane podatkiem VAT i Spółka odliczyła w całości naliczony podatek VAT z faktury zakupu. Spółka wprowadziła nieruchomość do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej (do ewidencji środków trwałych) w całości w 2009 r. i w tym roku lokal został także oddany do użytkowania. Od tego czasu nieruchomość była samodzielnie wykorzystywana przez Spółkę oraz była wynajęta innym podmiotom. Spółka nigdy nie poniosła na ww. lokal żadnych nakładów. W związku z tym, w ciągu ostatnich dwóch lat (a co za tym idzie, także w ciągu dwóch lat przed planowaną sprzedażą nieruchomości) nie ponoszono na lokal nakładów, które zwiększałyby jego wartość początkową powyżej 30%. Spółka nigdy nie poniosła na ww. lokal żadnych nakładów. W związku z tym, w ciągu ostatnich dwóch lat (a co za tym idzie, także w ciągu dwóch lat przed planowaną sprzedażą nieruchomości) nie ponoszono na lokal nakładów, które zwiększałyby jego wartość początkową powyżej 30%. Lokal niemieszkalny nr 3 (a zarazem nr 3b) został nabyty przez Spółkę na podstawie aktu notarialnego z dnia 29 października 2009 r. od przedsiębiorcy prowadzącego działalność deweloperską. Nabycie zostało opodatkowane podatkiem VAT i Spółka odliczyła w całości naliczony podatek VAT z faktury zakupu. Spółka wprowadziła nieruchomość do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej (do ewidencji środków trwałych) w całości w 2009 r. i w tym roku lokal został także oddany do użytkowania. Od tego czasu nieruchomość była samodzielnie wykorzystywana przez Spółkę oraz była wynajęta innym podmiotom.Spółka nigdy nie poniosła na lokal nr 3 (a zarazem nr 3b) żadnych nakładów. W związku z tym, w ciągu ostatnich dwóch lat (a co za tym idzie, także w ciągu dwóch lat przed planowaną sprzedażą nieruchomości) nie ponoszono na lokal nr 3 (a zarazem nr 3b) nakładów, które zwiększałyby jego wartość początkową powyżej 30%.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right