Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.03.2019, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.32.2019.1.KR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.32.2019.1.KR

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2019 r. (data wpływu 16 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 16 lipca 1999 r. Wnioskodawca oraz i Jego żona nabyli od Gminy, na podstawie umowy zamiany zawartej w formie aktu notarialnego, prawo własności działki zabudowanej. Umowa powyższa została zawarta przed notariuszem. Obecnie dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta. Prawo własności powyższej działki zostało przez małżonków nabyte do majątku wspólnego. Małżonków nie łączyły żadne umowy małżeńskie majątkowe, w ich małżeństwie obowiązuje ustrój majątkowy wspólności ustawowej.

Dnia 20 października 2014 r. żona Wnioskodawcy dokonała darowizny powyższej nieruchomości działki zabudowanej garażem z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego Wnioskodawcy. Na mocy tej umowy darowizny działka zabudowana garażem została przeniesiona z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego Wnioskodawcy. Umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego przed notariuszem. Na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn Wnioskodawca uzyskał zwolnienie przedmiotu darowizny od podatku od spadków i darowizn. Na tę okoliczność zostało wydane zaświadczenie przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Następnie dnia 9 kwietnia 2018 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży wyżej wymienionej nieruchomości za kwotę 11 000 zł. Umowa sprzedaży została zawarta w formie aktu notarialnego przed notariuszem. Zbycie powyższej nieruchomości przez Wnioskodawcę nastąpiło przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym na mocy umowy darowizny nieruchomość ta została przeniesiona z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego Wnioskodawcy, lecz po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym małżonkowie nabyli do majątku wspólnego od Gminy, własność nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00