Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.02.2019, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.2.2019.1.AŻ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.2.2019.1.AŻ
Podleganie opodatkowaniu czynności wniesienia wkładu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2018 r. (data wpływu 2 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania podatkiem VAT czynności wniesienia przedsiębiorstwa w drodze aportu do spółki komandytowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania podatkiem VAT czynności wniesienia przedsiębiorstwa w drodze aportu do spółki komandytowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (dalej jako Przedsiębiorstwo). Z uwagi na wzrost skali prowadzonej działalności Wnioskodawca planuje wnieść do spółki komandytowej (dalej jako SPK), w której Wnioskodawca jest komandytariuszem, wkład niepieniężny w postaci wchodzących w skład Przedsiębiorstwa:
- środków trwałych,
- wartości niematerialnych i prawnych,
- aktywów obrotowych, w tym środków pieniężnych,
- innych niż wymienione powyżej składników zarówno materialnych jak i niematerialnych, które wykorzystywane są w prowadzonej w ramach Przedsiębiorstwa działalności.
Wnioskodawca planuje wnieść do SPK również wszystkie otrzymane pozwolenia, decyzje, kontakty handlowe, wiedzę wykorzystywaną w działalności prowadzonej przez Przedsiębiorstwo. Intencją Wnioskodawcy jest również przeniesienie do SPK pracowników Przedsiębiorstwa. Wniesieniu do SPK będą podlegać wszystkie składniki majątku wchodzące w skład Przedsiębiorstwa, zarówno materialne jak i niematerialne z zastrzeżeniem, że własnością Wnioskodawcy pozostaną nieruchomości wykorzystywane obecnie dla celów prowadzonej przez Przedsiębiorstwo działalności gospodarczej (lokale biurowe, hala produkcyjna, hala magazynowa, nieruchomość gruntowa). Istotne przy tym jest, że wszystkie nieruchomości wykorzystywane obecnie przez Wnioskodawcę w działalności prowadzonej przez Przedsiębiorstwo, zostaną z dniem wniesienia wkładu do SPK wynajęte przez Wnioskodawcę na rzecz SPK.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right