Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.03.2019, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.517.2018.2.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.517.2018.2.BK
w zakresie możliwości i momentu zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych wskazanych we wniosku wydatków związanych z realizacją kontraktu oraz poniesionych po dniu jego zerwania
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 grudnia 2018 r. (data wpływu 6 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie:
- możliwości zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych wskazanych we wniosku wydatków jest prawidłowe,
- momentu zaliczenia do kosztów:
- wydatków dot. zabezpieczenia budowy jest nieprawidłowe,
- pozostałych wydatków jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 grudnia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości i momentu zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych wskazanych we wniosku wydatków związanych z realizacją kontraktu oraz poniesionych po dniu jego zerwania.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (Spółka akcyjna) realizuje m.in. długoterminowe umowy o usługi budowlane, które rozliczane są etapami (w oparciu o tzw. kamienie milowe) lub w okresach rozliczeniowych (np. miesięcznych).
Przyjęty przez Spółkę system ewidencji przychodów i kosztów pozwala dokładnie przyporządkować ponoszone koszty bezpośrednie do konkretnych projektów długoterminowych. Niemniej jednak specyfika wykonywanych robót oraz sposób współpracy z podwykonawcami powodują, że Spółka nie jest w stanie jednoznacznie przypisać przedmiotowych kosztów do przychodów osiąganych (fakturowanych) z tytułu realizacji poszczególnych kamieni milowych danego projektu (bądź przychodów osiąganych (fakturowanych) za dane okresy rozliczeniowe realizowanego projektu). Cechą realizowanych długoterminowych umów o roboty budowlane jest między innymi to, że na każdym z etapów (kamieni milowych/okresów rozliczeniowych) ponoszone mogą być koszty bezpośrednio związane z przychodami, które mogą odnosić się do wielu etapów realizowanej umowy (wynika to m.in. z organizacji zakupów materiałów niezbędnych do realizacji umów o roboty budowlane, czy różnych terminów i zakresów rozliczeń wykonawcy usługi z inwestorem i z podwykonawcami).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right