Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2019, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.485.2018.2.ŁS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.485.2018.2.ŁS

Zwolnienie przedmiotowe art. 21 ust. 1 pkt 3b ugoda.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2018 r. (data wpływu 10 grudnia 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 lutego 2019 r. (data wpływu 15 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 15 lutego 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wniósł do Sądu Rejonowego w ... pozew o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne, żądając m.in. przywrócenia do pracy i zasądzenia wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Po toczącym się procesie, strony zawarły w dniu 21 marca 2018 r. ugodę przed mediatorem, zatwierdzoną przez Sąd. W ugodzie zostało zapisane, że strony zgodnie postanawiają, że Pozwana zapłaci na rzecz Powoda kwotę 73.500 zł tytułem odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę z dnia 15 października 2012 r., dokonanego wypowiedzeniem z dnia 26 stycznia 2017 r. Zapłata kwoty, o której mowa w ust. 1 nastąpi w terminie 21 dni od uprawomocnienia się postanowienia Sądu o zatwierdzeniu niniejszej Ugody na rachunek bankowy Powoda. Pracodawca wypłacając odszkodowanie, wynikające z ugody, odprowadził podatek dochodowy od kwoty 73.500 zł. Zdaniem Wnioskodawcy kwota nie powinna być opodatkowana, gdyż w efekcie całej sprawy jest to odszkodowanie, a nie dodatkowa odprawa, a także zostało zasądzone na mocy ugody zawartej przed mediatorem i zatwierdzonej przez Sąd. Prawo do przyznania Wnioskodawcy odszkodowania, o którym mowa we wniosku, nie wynikało z konkretnych przepisów prawa. Ugoda została jednak zawarta w toku procesu zainicjowanego odwołaniem Wnioskodawcy od wypowiedzenia dokonanego przez Pracodawcę, w którym strony wskazywały na nieuzasadnione i dokonane z naruszeniem przepisów wypowiedzenie umowy. Wysokość oraz zasady ustalania świadczenia, o którym mowa we wniosku, nie wynikały wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, ani też z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Kwota ta została uzgodniona i przyjęta przez strony w drodze ugody, w związku z przedmiotem sporu sądowego. W treści ugody nie zostało przez strony wprost ustalone, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło w sposób nieuzasadniony i z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę. Ugoda została jednak zawarta w toku procesu zainicjowanego odwołaniem Wnioskodawcy od wypowiedzenia dokonanego przez Pracodawcę, w którym Wnioskodawca wskazywał na nieuzasadnione i dokonane z naruszeniem przepisów wypowiedzenie umowy. Zawarta przez strony ugoda nie wywołała skutku w postaci zmiany trybu rozwiązania umowy o pracę, w szczególności na tryb rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00