Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2019, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.636.2018.1.AN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.636.2018.1.AN

Czy otrzymane przez Wnioskodawcę kwoty wynikające z przedterminowego wygaśnięcia lub wypowiedzenia Umów LO powinny zostać rozpoznane jako przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie ich otrzymania?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 grudnia 2018 r. (data wpływu tego samego dnia) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymane przez Wnioskodawcę kwoty wynikające z przedterminowego wygaśnięcia lub wypowiedzenia Umów leasingu operacyjnego powinny zostać rozpoznane jako przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie ich otrzymania (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2018 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy otrzymane przez Wnioskodawcę kwoty wynikające z przedterminowego wygaśnięcia lub wypowiedzenia Umów leasingu operacyjnego powinny zostać rozpoznane jako przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych w momencie ich otrzymania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca, Spółka) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera, jako Finansujący, umowy leasingu, w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Wnioskodawca na podstawie wskazanych umów oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków, drugiej stronie (dalej: Korzystający), podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów. Zawierane przez Wnioskodawcę umowy leasingu spełniają warunki określone w art. 17b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1036 z późn. zm., dalej ustawa o CIT), jako umowy leasingu operacyjnego (dalej określane jako: Umowy LO). Umowy LO zawierane są przez Wnioskodawcę w oparciu o postanowienia indywidulanych umów leasingowych i Ogólnych Warunków Umów Leasingowych (dalej określanych jako: OWUL).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00