Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.02.2019, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.6.2019.1.MZA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.6.2019.1.MZA

Skutki podatkowe darowizny ze wspólnego majątku małżeńskiego do majątku osobistego Wnioskodawczyni.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 4 stycznia 2019 r. (data wpływu 8 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny ze wspólnego majątku małżeńskiego do majątku osobistego Wnioskodawczyni jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny ze wspólnego majątku małżeńskiego do majątku osobistego Wnioskodawczyni.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni wraz z mężem zamierzają przenieść środki pieniężne z małżeńskiego majątku wspólnego do majątku osobistego Wnioskodawczyni. Między małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej (wspólność ustawowa). W tym celu małżonkowie zawrą umowę darowizny pieniężnej, o której mowa w art. 888 Kodeksu cywilnego. Na mocy tej umowy mąż wyrazi zgodę na przeniesienie pieniędzy z majątku wspólnego do majątku osobistego Wnioskodawczyni. Planowana kwota darowizny istotnie przekroczy kwotę wolną od podatku, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy (dla I grupy podatkowej). O ile darowizna nie zostanie dokonana w formie notarialnej, Wnioskodawczyni dokona zgłoszenia (jako obdarowana) nabycia środków pieniężnych do majątku osobistego z majątku wspólnego (w wysokości ich 100%) do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Środki pieniężne będące przedmiotem tego przeniesienia należą do majątku objętego wspólnością ustawową małżeńską i w każdym przypadku będą przekazane za pomocą przelewu bankowego z rachunku bankowego prowadzonego na rzecz męża (na którym Wnioskodawczyni wraz z mężem gromadzi środki należące do wspólności ustawowej) na odrębny rachunek bankowy Wnioskodawczyni, na którym będzie ona gromadzić środki stanowiące jej majątek osobisty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00