Interpretacja indywidualna z dnia 05.02.2019, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.766.2018.1.PR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.766.2018.1.PR
Brak konieczności obniżenia podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia budynków i zmianą stawki podatku.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2018 r. (data wpływu 13 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności obniżenia podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia budynków i zmianą stawki podatku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności obniżenia podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia budynków i zmianą stawki podatku.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka (Deweloper) jest czynnym podatnikiem VAT i właścicielem nieruchomości, na której od sierpnia 2018 r. realizowana jest inwestycja Budowa dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami oraz garażami. Po zakończeniu prac nastąpi odbiór budynków, wyodrębnienie lokali mieszkalnych i lokali usługowych, które zostaną sprzedane na rzecz podmiotów trzecich. Spółka (Deweloper) realizuje tę inwestycję za pomocą innych podmiotów gospodarczych Wykonawców. Wykonawcy robót budowlanych wystawiają na Spółkę (Dewelopera) faktury za zakończony okres. Zazwyczaj na koniec każdego miesiąca Wykonawcy, np. na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych przedstawiają zakres wykonanych robót i prac na rzecz Spółki (Dewelopera), równocześnie wystawiając faktury za te roboty budowlane. Zgodnie z pierwotnie wydanym pozwoleniem na budowę przeważająca powierzchnia użytkowa inwestycji była powierzchnią lokali usługowych, w związku z powyższym inwestycję klasyfikowano do PKOB grupa 123 klasa 1230 jako budynki handlowo-usługowe, a Wykonawcy wystawiali faktury ze stawką podstawową 23%. Spółka (Deweloper) w trakcie prowadzenia prac budowlanych podjęła w grudniu 2018 r. decyzję o zmianach architektonicznych w inwestycji, które spowodowały, że przeważającą powierzchnią inwestycji jest powierzchnia mieszkalna. W związku z powyższym inwestycję należy klasyfikować do PKOB grupa 112 klasa 1122 jako budynki o trzech i więcej mieszkaniach. Efektem końcowym wprowadzonych zmian jest zwiększenie powierzchni mieszkalnej w inwestycji i zaliczenie jej do PKOB 11. W pozwoleniu na użytkowanie, które otrzyma Spółka (Deweloper) po zakończeniu inwestycji będzie dokładnie podana ilość metrów kwadratowych powierzchni zajętej na cele mieszkalne i będzie to przeważająca powierzchnia użytkowa.