Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.558.2018.3.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.558.2018.3.MD

Skutki podatkowe zbycia udziału w nieruchomości przez spadkobiercę (ustanowionego testamentem zarządcą tej nieruchomości), wykorzystywanej w działalności gospodarczej spadkodawcy

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2018 r. (data wpływu 14 listopada 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 grudnia 2018 r. (data wpływu 28 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 10 grudnia 2018 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.558.2018.1.MD, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano za pośrednictwem poczty w dniu 10 grudnia 2018 r. (data doręczenia 17 grudnia 2018 r.). Wnioskodawca uzupełnił powyższy wniosek pismem z dnia 21 grudnia 2018 r., nadanym za pośrednictwem operatora pocztowego w dniu 21 grudnia 2018 r., które wpłynęło w dniu 28 grudnia 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od 1996 r. pozostaje wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (poprzednio w Ewidencji Działalności) z oznaczeniem przeważającej działalności jako 55.10.Z - hotele i inne obiekty zakwaterowania. Przez dłuższy okres czasu był dzierżawcą części jednego z hoteli, który to hotel stanowił własność Jego ojca. Ojciec Wnioskodawcy także prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na prowadzeniu działalności hotelarskiej, obejmującej pozostałą część przedmiotowego hotelu oraz wynajem lokali na cele użytkowe. W marcu 2005 r. ojciec Wnioskodawcy zmarł, pozostawił natomiast notarialny testament, w którym powołał swojego syna Wnioskodawcę, jako wykonawcę testamentu. Zgodnie z treścią ww. aktu notarialnego Wnioskodawca, jako ustanowiony przez ojca wykonawca testamentu, powinien zarządzać majątkiem spadkowym, a w szczególności prowadzonym jednoosobowo przedsiębiorstwem (...), spłacać długi spadkowe, wykonać ewentualne zapisy i polecenia, wydać spadkobiercom majątek spadkowy. W związku z tak wyrażoną ostatnią wolą ojca, Wnioskodawca zgłosił fakt śmieci ojca do Organu podatkowego a jednocześnie wystąpił o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, dotyczącej zasad wykonywania przez Niego testamentu ojca oraz zarządzania prowadzonym uprzednio przez ojca jednoosobowo przedsiębiorstwa. W interpretacji tej (Nr sprawy ), wydanej w czerwcu 2005 r., Organ podatkowy wskazał, że dla przedsiębiorstwa wchodzącego w skład masy spadkowej, podatnik zarządzający masą spadkową winien prowadzić odrębnie podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jednocześnie Organ podatkowy wskazał, że w świetle powyższych przepisów, jeżeli podatnik zarządza jedynie przedsiębiorstwem wchodzącym w skład masy spadkowej będącej przedmiotem prowadzonego postępowania spadkowego i nie otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenia, to nie osiąga dochodu z tytułu udziału w zysku przedsiębiorstwa. W takim przypadku podatnik czuwa jedynie nad całością spadku, przy czym funkcję tę sprawuje w imieniu wszystkich spadkobierców, a nie tylko we własnym. W innym piśmie skierowanym do Wnioskodawcy, Organ podatkowy wskazał, że w związku ze śmiercią ojca - Wnioskodawca winien dokonać odczytu sprzedaży i podatku należnego z kas fiskalnych należących do przedsiębiorstwa ojca oraz rozliczyć podatek VAT za ostatni miesiąc jego życia. Jednocześnie urząd powiadomił Wnioskodawcę, że powinien rozszerzyć zakres prowadzonej działalności o obowiązek wynikający z zarządzania hotelem objętym spadkiem, do czasu wydania spadku spadkobiercom. Nadto, polecono Wnioskodawcy, aby do składanego przez siebie rozliczenia podatku od towarów i usług przyjął sprzedaż usług hotelowych i usług wynajmu oraz podatek należny od tej sprzedaży, dokonanych po śmierci ojca. Realizując obowiązki wynikające z testamentu Wnioskodawca, który nadał prowadził własną działalność gospodarczą, był zmuszony ostatnią wolą ojca do objęcia zarządu przedsiębiorstwa prowadzonego przez Jego zmarłego ojca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00