Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.812.2018.2.BS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.812.2018.2.BS

Sposób opodatkowania usług najmu lokali mieszkalnych świadczonych na rzecz agencji pracy tymczasowej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2018 r. (data wpływu 7 listopada 2018 r.), uzupełnionym w dniu 13 grudnia 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania usług najmu lokali mieszkalnych świadczonych na rzecz agencji pracy tymczasowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 13 grudnia 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania usług najmu lokali mieszkalnych na rzecz agencji pracy tymczasowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą na rynku produkcji i montażu stolarki okiennej i drzwiowej. W ramach prowadzonej działalności produkcyjnej w drewnie, aluminium i plastiku Wnioskodawca zatrudnia licznych pracowników fizycznych z Polski i zagranicy. W celu pozyskania pracowników, Wnioskodawca podpisał umowę z agencją pracy tymczasowej, tj. z P., prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą S (dalej agencja pracy). Umowa ta miała charakter umowy o pełnienie funkcji agencji pracy tymczasowej w rozumieniu ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 594), przy czym Wnioskodawca pełnił w tej umowie rolę pracodawcy użytkownika korzystającego z pracy pracowników tymczasowych zatrudnionych przez agencję pracy.

Wnioskodawca dysponuje miejscami noclegowymi znajdującymi się w budynku mieszkalnym położonym przy stanowiącym jego własność zakładzie produkcyjnym w S., przy ul. W. Budynek ten w ewidencji budynków sklasyfikowany jest jako budynek mieszkalny. W dniu 8 sierpnia 2018 r. Wnioskodawca podpisał z agencją pracy umowę najmu, celem zakwaterowania skierowanych do pracy u niego przez agencję pracy pracowników tymczasowych. W treści tej umowy zapisano (§ 1 ust. 3), iż: Na mocy niniejszej umowy, Wynajmujący oddaje w najem Najemcy Budynek z przeznaczeniem na zakwaterowanie pracowników tymczasowych zatrudnionych u Najemcy, świadczących pracę na rzecz Wynajmującego jako pracodawcy użytkownika. Jednocześnie, w § 4 ust. 2 umowy zapisano, iż: Czynsz miesięczny netto za użytkowanie Budynku będzie wynosił: 150,00 zł (sto pięćdziesiąt złotych 00/100) netto za plus podatek VAT, za każdego pracownika tymczasowego korzystającego z pokoi w Budynku. Najemca zobowiązał się płacić przelewem czynsz wraz z należnym podatkiem VAT z góry do 10-go każdego miesiąca na rachunek Wynajmującego na podstawie wystawionej przez niego faktury VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00