Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2019, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.641.2018.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.641.2018.1.MM

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że planowana sprzedaż nieruchomości nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, a co za tym idzie na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego w związku z ww. transakcją. Również kwota bonifikaty od opłaty udzielona przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2018 r. (data wpływu 23 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wniosek dotyczy potencjalnych konsekwencji z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w efekcie sprzedaży lokalu mieszkalnego w związku z obligatoryjnym ustawowym przekształceniem użytkowania wieczystego we własność. Umową sprzedaży oraz umową o dożywocie sporządzoną w formie aktu notarialnego dnia 31 grudnia 2012 Wnioskodawca nabył wraz żoną lokal mieszkalny, dla którego to lokalu właściwy Sąd Rejonowy prowadzi KW. Z własnością przedmiotowego lokalu związany jest udział 1299/100000 części nieruchomości wspólnej, którą stanowi prawo użytkowania wieczystego. Wraz z żoną w dniu nabycia Wnioskodawca posiadał i nadal posiada ustawowy ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Wnioskodawca wraz z żoną zamieszkuje w W. przy ul. P. W związku ze zgonem w dacie 30 października 2018 osoby uprawnionej umową dożywocia, Wnioskodawca wraz z żoną rozważa sprzedaż tego lokalu w przyszłym roku - 2019. Oznacza to, że zbycie nastąpi więcej niż 6 lat od końca roku 2012, w którym to roku nastąpiło nabycie tego lokalu. Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, nastąpi również odpowiednie przekształcenie prawa własnościowego dotyczącego tej nieruchomości. W przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa, osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym przysługuje bonifikata od tej opłaty w wysokości przynajmniej 60%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00