Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2019, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.796.2018.2.AT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.796.2018.2.AT
Zastosowanie tzw. odwrotnego obciążenia dla usług budowlanych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2018 r. (data wpływu 27 listopada 2018 r.), uzupełnionym w dniu 14 stycznia 2019 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia faktury dokumentującej świadczoną usługę z adnotacją odwrotne obciążenie jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 14 stycznia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia faktury dokumentującej świadczoną usługę z adnotacją odwrotne obciążenie.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca zawarł w dniu kwietnia 2018 r. z firmą umowę wykonawczą (dalej Umowa), która doprecyzowuje obowiązki stron wynikające z Umowy Utrzymywania, jaką zawarł Wnioskodawca (jako Członek Konsorcjum) oraz . (jako Lider Konsorcjum) z na świadczenie usług związanych z utrzymaniem urządzeń elektroenergetyki nietrakcyjnej na kolei.
Zgodnie z Umową wykonawczą, do zakresu usług świadczonych przez Wnioskodawcę należy:
- usługa utrzymania oświetlenie zewnętrznego,
- usługa utrzymania elektrycznego rozjazdów,
- usługa koordynatora w zakresie prac wskazanych w punkcie 1 i 2.
Umowa przewiduje rozliczenie miesięczne za wykonane w danym miesiącu przez Wnioskodawcę usługi, w oparciu o protokoły podpisane przez zamawiającego, z uwzględnieniem zasad wskazanych w Umowie Utrzymywania, w tym cen jednostkowych tam wskazanych.
Zgodnie z Umową Utrzymania, usługa utrzymania polega na serwisie awaryjnym (całodobowa gotowość do usuwania usterek), obsłudze technicznej (zespół czynności i zabiegów konserwacyjnych), przeglądzie technicznym (zespół czynności sprawdzająco-pomiarowych mających na celu diagnostykę funkcjonowania urządzeń), nieplanowanych naprawach bieżących (czynności nie objęte serwisem, obsługą). Usługa utrzymania jest usługą o charakterze kompleksowym. Z tytułu wykonania tej usług Wnioskodawca wystawia jedną fakturę VAT. Wnioskodawca w dniu czerwca 2018 r. zwrócił się do Urzędu Statystycznego w Łodzi z prośbą o udzielenie informacji w jakich grupowaniach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) mieszczą się przedmiotowe usługi i otrzymał odpowiedź, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi należy zakwalifikować jako:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right