Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.624.2018.1.KU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.624.2018.1.KU

Czy związane z wyżej opisanymi podróżami koszty diet, z miejsca zamieszkania do miejsca prowadzenia działalności innego niż miejsce zamieszkania, traktowane jako podróż służbowa, mogą być zaliczane do kosztów prowadzenia działalności Spółki i czy Wnioskodawca, jako podatnik podatku dochodowego, w proporcji określonej udziałami Spółki, może je zaliczać do kosztów uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2018 r. (data wpływu 28 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wartości diet za czas odbywania podróży służbowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej. Miejsce zamieszkania Wnioskodawcy znajduje się pod adresem: X. Spółka zajmuje się m.in. instalowaniem okien dachowych i ich serwisowaniem w związku z podpisaną umową o współpracy z firmą produkującą okna dachowe. W ramach tej umowy Spółka zajmuje się serwisowaniem, naprawą, rozpatrywaniem reklamacji dotyczących okien dachowych zamontowanych w domach u klientów. Umowa o współpracy z firmą produkującą okna precyzuje też zasięg terytorialny świadczonych usług, który obejmuje głównie obszar województwa, w którym znajduje się siedziba firmy oraz województwo . Stałe miejsce zamieszkania oraz zameldowania Wnioskodawcy jest odległe od siedziby Spółki, a także od miejsca faktycznego wykonywania pracy. Dlatego od poniedziałku do piątku Wnioskodawca jest w podróży służbowej, nie wraca codziennie do miejsca stałego zamieszkania w X, ponieważ codzienny dojazd do pracy zajmowałby kilka godzin. Spółka wynajmuje mieszkanie w , ponieważ jest to tańsze od ciągłego korzystania z usług hotelowych. Po zakończeniu podróży służbowej Wnioskodawca dokonuje naliczenia przysługujących Mu diet. Jako miejsce rozpoczęcia oraz zakończenia podróży służbowej przyjmuje miejsce stałego zamieszkania X. Za podróż służbową uznaje zwykle czas od momentu wyjazdu z miejsca stałego zamieszkania we w poniedziałek, do momentu powrotu do miejsca zamieszkania, w piątek. Naliczone diety stanowią koszt uzyskania przychodu Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00