Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.01.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.470.2018.2.DP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.470.2018.2.DP
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni, że rozszerzenie wspólności majątkowej na składniki przedsiębiorstwa 1 i 2 oraz nieruchomość będzie neutralne podatkowo w podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do Wnioskodawczyni? Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni, że w przypadku darowizny 1/2 udziału w nieruchomości na rzecz męża, będzie nadal je przysługiwało prawo do amortyzowania całości nieruchomości?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2018 r. (data wpływu 18 października 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 grudnia 2018 r. (data wpływu 21 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- skutków podatkowych rozszerzenia wspólności majątkowej jest prawidłowe
- możliwości amortyzacji całości nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych rozszerzenia wspólności majątkowej oraz amortyzacji nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Mąż Wnioskodawczyni od 2008 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomiczno-hotelarskich (H.). Wcześniej prowadził działalność w zakresie produkcji odzieży. Ze względu na ciężki stan zdrowia (spodziewana operacja zagrażająca życiu) w dniu 14 listopada 2017 r. zakończył działalność gospodarczą. Mąż Wnioskodawczyni nie planuje założenia działalności gospodarczej ponownie. Wnioskodawczyni w dniu 3 listopada 2018 r. rozpoczęła działalność w zakresie usług gastronomiczno-hotelarskich (H.). W dniu 6 listopada 2017 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem w obecności notariusza zawarli umowę o częściowy podział majątku wspólnego. Zgodnie z zawartą umową stosunki majątkowe w ich związku małżeńskim podlegają ustrojowi rozdzielności oraz przysługują im równe udziały w majątku wspólnym. Własność zabudowanej nieruchomości gruntowej znajdującej się przy ul. N. przysługuje im po połowie. Na tej nieruchomości znajduje się budynek, którego część o pow. 160,75 m&² wykorzystywana jest wyłącznie w celach mieszkaniowych oraz część o pow. 995,47 m&² wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Dla tych nieruchomości prowadzona jest jedna księga wieczysta. Nieruchomość gruntowa została nabyta w drodze umowy kupna w 1997 r. oraz umowy zamiany w 1999 r. Transakcje nie podlegały VAT. Budynek został wybudowany 2003 r., zmodernizowany w 2008 r. VAT naliczony od zakupów był odliczany w prowadzonej działalności. Budynek ten został ujęty w ewidencji środków trwałych. Obecnie na skutek umowy o częściowy podział majątku Wnioskodawczyni przysługuje na wyłączność własność zabudowanej nieruchomości, podobnie jak przedsiębiorstwo (nr 1) prowadzone przez nią jak i przedsiębiorstwo (nr 2) należące wcześniej do męża. Wnioskodawczyni wraz z mężem planują wydzielenie dwóch działek, tak aby oddzielić część mieszkalną od tej przeznaczonej na działalność. Obecnie małżonkowie chcieliby odwrócić skutki zawartej umowy o częściowy podział majątku. Alternatywnie rozważają darowiznę przedsiębiorstwa (nr 1 i 2) i nieruchomości na rzecz męża Wnioskodawczyni lub wniesienie przedsiębiorstwa i nieruchomości do wspólności majątkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right