Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2019, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.390.2018.2.AS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.390.2018.2.AS
Czy Wnioskodawca prawidłowo uwzględnił 50% kosztów?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2018 r. (data wpływu 19 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów:
- jest prawidłowe w odniesieniu do przychodów związanych z pierwszą umową (dzieła muzyczne) oraz
- jest nieprawidłowe w odniesieniu do przychodów związanych z drugą umową (oprogramowanie komputerowe).
UZASADNIENIE
W dniu 19 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów. Wniosek został uzupełniony w dniu 7 grudnia 2018 r.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której tworzy między innymi oprogramowanie komputerowe, wdraża oprogramowanie komputerowe i modyfikuje istniejące. W ramach działalności Wnioskodawca zajmuje się także tworzeniem utworów muzycznych oraz udźwiękowieniem. Zdarzenia gospodarcze związane z prowadzoną działalnością ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Uzyskane z tej działalności dochody opodatkowuje na zasadach ogólnych. Jako przykład Wnioskodawca może podać konkretne zamówienia, które zrealizował na zlecenie klientów. Dotyczą one zarówno dziedziny związanej z oprogramowaniem jak i muzyką i dźwiękiem. Wnioskodawca jest autorem szeregu utworów muzycznych stanowiących dzieła w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do których przysługują mu wyłączne prawa majątkowe i osobiste. Utwory te powstały przed rozpoczęciem przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Wnioskodawca podpisał z firmą zarejestrowaną w Norwegii (zwaną dalej wydawcą) umowę, na podstawie której umożliwił eksploatację tych utworów na gruncie autorskich praw majątkowych. Umowa została podpisana przed rozpoczęciem przez Wnioskodawcę prowadzenia działalności gospodarczej. Umowa nie stanowi o wysokości bezwzględnego wynagrodzenia oraz nie jest przedmiotem rozliczeń opartych o ewidencjonowane faktury. Umowa stanowi, że wydawca prowadzi ewidencję sprzedaży licencji utworów użytkownikom końcowym. Od przychodu uzyskanego przez wydawcę wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie jako procent udziałów (60% uzyskuje wydawca, a 40% uzyskuje Wnioskodawca). Na koniec każdego okresu rozliczeniowego firma eksploatująca przedstawia raport sprzedaży i przekazuje Wnioskodawcy jego wynagrodzenie. Wnioskodawca zalicza przychody uzyskane z tego tytułu do praw majątkowych i odprowadza stosowne zaliczki, uwzględniając zryczałtowane 50% kosztów. W rozliczeniu rocznym wnioskodawca ujmuje te przychody i koszty w odpowiednich pozycjach zeznania PIT-36 (przychody z tytułu praw autorskich z zastosowaniem 50% kosztów i stosownych limitów).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right