Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2019, sygn. 0114-KDIP4.4012.749.2018.1.BS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.749.2018.1.BS

Moment powstania obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2018 r. (data wpływu 9 listopada 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka z o.o. [dalej: Spółka lub Wnioskodawca] w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz swoich klientów usługi leasingu operacyjnego i finansowego. Niniejszy wniosek dotyczy leasingu operacyjnego, o którym mowa w art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ramach którego to Spółka jako finansujący dokonuje odpisów amortyzacyjnych, kwalifikowanego jako świadczenie usług na gruncie VAT.

W praktyce działalności Spółki zdarzają się przypadki, w których korzystający opóźniają się w płatności rat leasingowych. Po bezskutecznym wyznaczeniu korzystającemu dodatkowego terminu na zapłatę należności leasingowych, Spółka dokonuje wypowiedzenia umowy leasingu.

Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Umów Leasingu [OWUL], stanowiącymi integralny element umowy leasingu, po wypowiedzeniu umowy leasingu z przyczyn leżących po stronie korzystającego, korzystający zobowiązany jest niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od daty pisemnego żądania Spółki, na własny koszt i ryzyko zwrócić przedmiot leasingu wraz ze wszystkimi dokumentami, instrukcjami obsługi i kompletnym wyposażeniem fabrycznym oraz w miejscu wskazanym przez Spółkę. W razie braku zwrotu przedmiotu leasingu przez korzystającego bądź zwłoki w dokonaniu takiego zwrotu, może on być obciążony przez Spółkę karą umowną. Ponadto, Spółka zastrzegła, że może dokonać samodzielnego odbioru przedmiotu leasingu na koszt korzystającego, zaś korzystający wyraża zgodę na takie działanie i zapewnia dostęp do swoich pomieszczeń w celu jego realizacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00