Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2018, sygn. 0113-KDIPT3.4011.532.2018.1.MH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.532.2018.1.MH

możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na wynagrodzenie adwokata z tytułu zastępstwa procesowego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 8 listopada 2018 r. (data wpływu 20 listopada 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na wynagrodzenie adwokata z tytułu zastępstwa procesowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącą stroną postępowania: Panią

Zainteresowanych niebędących stroną postępowania: Panią , Panią

przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni wraz z córkami, jako spadkobierczynie i następczynie procesowe zmarłego męża Wnioskodawczyni, w postępowaniu o odszkodowanie i rentę odszkodowawczą, mocą wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 13 stycznia 2016 r., uzyskały odszkodowanie oraz rentę odszkodowawczą wraz z ustawowymi odsetkami od X i Y.

W czasie prowadzenia ww. postępowania sądowego w sprawie o odszkodowanie, Spadkobierczynie reprezentowane były przez adwokata, z którym w umowie zlecenia prowadzenia sprawy cywilnej, ustaliły honorarium w wysokości 14%, obliczone od wysokości sum należności głównej i odsetek uzyskanych w drodze powyższego postępowania. Kwota wynagrodzenia obejmowała wszelkie czynności związane z prowadzeniem sprawy, w tym przygotowanie zażaleń, apelacji i innych pism procesowych. Nie zawierała kosztów sądowych wynikających z decyzji Sądu, np. kosztów rzeczoznawców, opłat sądowych, które również zostały poniesione przez Wnioskodawczynię i Jej córki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00