Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.12.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.471.2018.2.ES, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.471.2018.2.ES

Dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2018 r. (data wpływu 17 października 2018 r.), uzupełnionym w dniu 28 listopada 2018 r. (data wypływu 5 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni, prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (podatkową księgę przychodów i rozchodów). Przedmiotem działalności gospodarczej na dzień dzisiejszy jest: sprzedaż artykułów spożywczych, usługi gastronomiczne, wynajem lokali oraz wynajem samochodów. W czerwcu 2012 r. rozszerzyła działalność gospodarczą o wypiek pieczywa. W tym samym miesiącu do środków trwałych działalności gospodarczej wprowadziła oświadczeniem, za zgodą drugiego małżonka, część budynku zakupionego wcześniej na potrzeby prywatne, a który od momentu rozpoczęcia wypieku pieczywa będzie używany na potrzeby piekarni. W październiku 2017 r. Wnioskodawczyni zaprzestała prowadzenia piekarni, a część budynku nadal jest użytkowana pod działalność gospodarczą. Z dniem 31 stycznia 2018 r. Wnioskodawczyni zmieniła decyzję odnośnie przeznaczenia części budynku i wyprowadziła ją ze środków trwałych, przeznaczając ponownie na potrzeby prywatne. Od dnia 1 lutego 2018 r. zgłosiła wynajem prywatnego majątku (częściowo użytkowanego na potrzeby piekarni) oraz jego opodatkowanie jako tzw. prywatny wynajem ryczałtem ewidencjonowanym. Umowa z najemcą na wynajem byłego budynku piekarni była podpisana dnia 1 lutego 2018 r. i trwa nadal, bez przerwy. Wynajmującym jest Wnioskodawczyni jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Dodatkowo Wnioskodawczyni wynajmuje od lipca 2010 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej inny lokal, który jest w środkach trwałych firmy, a przychód z wynajmu stanowi przychód z działalności gospodarczej opodatkowany podatkiem liniowym. Na chwilę obecną Wnioskodawczyni świadczy usługi najmu w ramach działalności gospodarczej oraz wynajmu prywatnego majątku opodatkowanego na zasadach ryczałtu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00