Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2018, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.746.2018.1.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.746.2018.1.RS

W zakresie opodatkowania otrzymanego od kontrahenta z Holandii rabatu pośredniego i sposobu jego udokumentowania.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2018 r. (data wpływu 3 października 2018 r.), uzupełnionym w dniu 23 października 2018 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania otrzymanego od kontrahenta z Holandii rabatu pośredniego i sposobu jego udokumentowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2018 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 23 października 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanego od kontrahenta z Holandii rabatu pośredniego i sposobu jego udokumentowania.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka współpracuje z holenderską spółką z o.o. (producent) na podstawie umowy współpracy. Przedmiotem umowy jest sprzedaż i polecanie drukarek marki X. Umowa współpracy określa warunki sprzedaży, terminy płatności, itp., przy czym faktyczne zakupy drukarek robione są od dystrybutora w Polsce wskazanego przez europejską centralę X zarejestrowaną w Holandii. Umowa określa również, że po przekroczeniu kwotowego progu sprzedaży za kwartał należy się rabat (premia) za osiągniętą wielkość sprzedaży, który Spółka otrzymuje bezpośrednio od producenta. Jest to tzw. rabat pośredni. W związku z rabatem nie świadczy żadnych dodatkowych usług na rzecz firmy holenderskiej. Otrzymany rabat pośrednio można powiązać ze sprzedażą, gdyż do firmy z Holandii polscy dystrybutorzy raportują zakupy towarów marki X. Dotychczas firma holenderska wystawiała credit note z opisem na fakturze: reverse charge, wówczas Spółka wykazywała przyznany rabat jako nabycie usług zgodnie z art. 28b ustawy o VAT. Począwszy od września producent zmienił sposób fakturowania i teraz wystawia w imieniu Spółki fakturę na siebie (samofakturowanie).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00