Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2018, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.516.2018.1.RK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.516.2018.1.RK

Opodatkowanie przychodów z tytułu wynajmu ruchomości

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2018 r. (data wpływu 10 października 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu wynajmu ruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu wynajmu ruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: wykonywania instalacji elektrycznych we wszelkiego rodzaju budynkach i budowlach (PKD 43.21.Z), specjalistycznego instalowania maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia (33.20.Z) oraz hurtowej i detalicznej sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów samochodowych (PKD 45).

Poza swoją działalnością gospodarczą, Wnioskodawca zgromadził w swoim majątku osobistym m.in. drobny sprzęt budowlany (są to: drabiny, bruzdownice, wiertarki SDS, odkurzacze przemysłowe, kompresor, agregat prądotwórczy 5 KW, piła szablasta akumulatorowa, szlifierka kątowa akumulatorowa, miernik do pomiarów elektrycznych, itp.). Wnioskodawca jest także właścicielem samochodu osobowego, który nie jest wykorzystywany do działalności gospodarczej.

Wnioskodawca uzyskał informację, że jedna z firm budowlanych, dla której kiedyś wykonywał zlecenie (spółka prawa handlowego), nosi się z zamiarem zmiany dostawcy drobnego sprzętu budowlanego i jest zainteresowana długoterminowym najmem samochodu średniej klasy z przeznaczeniem do podróżowania między budowami. Wnioskodawca zamierza zatem zarządzić własnymi aktywami majątkowymi w celu ich zachowania i pobierania pożytków, dlatego też planuje wynajęcie swoich ruchomości przedsiębiorstwu, które w profesjonalny sposób zajmuje się wykorzystywaniem tego typu sprzętu do budowy i remontów nieruchomości. Wnioskodawca planuje zawrzeć umowę, w której przekaże ww. przedsiębiorcy przedmiotowe ruchomości do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, zaś ten przedsiębiorca w zamian za ustalony, kwartalny czynsz najmu, będzie uprawniony do korzystania z nich lub dalszego wynajmowania w imieniu własnym i na własne ryzyko. Czynsz należny Wnioskodawcy będzie stały i niezależny od tego, czy ww. przedsiębiorca osiąga przychód z działalności. Wszelkie koszty administracyjne oraz eksploatacyjne (za samochód) będzie ponosił ów przedsiębiorca lub jego najemcy. Wnioskodawca będzie w bierny sposób pobierał pożytek cywilny z posiadanego majątku, dlatego też zamierza zgodnie z wymogami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym złożyć oświadczenie o wyborze zryczałtowanego podatku od najmu według stawki 8,5% i 12,5%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00