Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2018, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.487.2018.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.487.2018.1.AK
Czy kwota, która ma być otrzymana przez Wnioskodawczynię tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia na podstawie ugody pozasądowej od ubezpieczyciela lekarza , jest objęta zwolnieniem z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2018 r. (data wpływu 16 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania zadośćuczynienia i odszkodowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania zadośćuczynienia i odszkodowania.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Poszkodowana (Wnioskodawczyni), lekarz oraz ubezpieczyciel prowadzą rozmowy mające na celu zawarcie trójstronnej ugody pozasądowej. Przedmiotem tej ugody jest zakończenie przez ubezpieczyciela postępowania likwidacyjnego o wypłatę zadośćuczynienia i odszkodowania w sprawie szkody zgłoszonej z umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarza. Kwota tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania na rzecz poszkodowanej miałaby wynieść łącznie 50.000 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych). Dotychczas nie wypłacono poszkodowanej żadnych kwot. Zgodnie z projektowaną ugodą ubezpieczyciel ma zapłacić poszkodowanej ww. kwotę. Zawarta ugoda miałaby wyczerpać wszystkie roszczenia poszkodowanej, zarówno główne jak i uboczne w związku z przedmiotem ugody, tj. zadośćuczynienie, zadośćuczynienie z tytułu naruszenia praw pacjenta, zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych, odszkodowanie, koszty leczenia, świadczenia rentowe oraz ewentualne odsetki i inne koszty. Poszkodowana na mocy ugody zrzeknie się wszelkich ewentualnych dalszych roszczeń, zarówno w stosunku do ubezpieczyciela jak i ubezpieczonego lekarza. Zrzeczenie roszczeń dotyczy również postępowania cywilnego i karnego. Zakłada się, że w sprawach nieuregulowanych w ugodzie zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu cywilnego. Propozycje ugodowe ze strony lekarza i jego ubezpieczyciela pojawiły się w toku mediacji prowadzonej ze skierowania Sądu Rejonowego. Mediacja prowadzona jest pomiędzy poszkodowaną Wnioskodawczynią i oskarżonym lekarzem. Postępowanie karne obejmuje zarzuty przeprowadzenia przez lekarza zabiegu implantacji regionu zęba 21 w dniu ekstrakcji korzenia zęba wskutek błędnej kwalifikacji pacjenta do implantacji natychmiastowej, wszczepienie implantu zbyt grubego i osadzenie go zbyt przedsionkowo, a następnie planowanie i przeprowadzanie kolejnych zabiegów powodujących przedłużanie procedury leczenia oraz dokonanie przeszczepu tkanki miękkiej z podniebienia w okolicy zęba 21, który spowodował rozstrój zdrowia poszkodowanej polegający na znacznym zaniku tkanki kostnej na całej długości implantu 21, ubytku kości wyrostka zęba 22 na około 1/2 długości i znacznego zaniku tkanek miękkich, co spowodowało ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci istotnego zeszpecenia pokrzywdzonej i zniekształcenia tkanek miękkich regionu, tj. o przestępstwo z art. 156 § 1 pkt 2 Kodeksu karnego. Poszkodowana nie wstąpiła dotychczas na drogę sądową z roszczeniami cywilnymi z uwagi na prowadzone rozmowy z lekarzem i jego ubezpieczycielem w kwestii zawarcia ugody.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right