Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2018, sygn. 0114-KDIP4.4012.601.2018.2.EK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.601.2018.2.EK
Opodatkowanie nabycia wierzytelności przyszłych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2018 r. (data wpływu 19 września 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 września 2018 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka Sp. z o.o. (Wnioskodawca) rozważa uruchomienie nowej aktywności biznesowej dotyczącej obrotu bezgotówkowego wykonywanego przy pomocy instrumentów płatniczych takich jak karty kredytowe/karty debetowe/karty płatnicze do rachunku bankowego z użyciem terminali. Zgodnie z ustawą z dnia 27 października 2017 r. o usługach płatniczych (dalej Ustawa), uczestnikami typowego obrotu bezgotówkowego są:
- posiadacze instrumentu płatniczego (klienci),
- przedsiębiorca/y, będący akceptantem/ami płatności dokonywanych instrumentem płatniczym (np. prowadzący punkt sprzedaży) (dalej akceptant),
- instytucja wydająca instrument płatniczy (np. bank) (dalej wydawca),
- agent rozliczeniowy (przedsiębiorca pośredniczący w rozliczeniach pomiędzy akceptantem oraz wydawcą instrumentu płatniczego) (dalej agent rozliczeniowy")
- organizacja płatnicza (dalej organizacja płatnicza).
Akceptant, który prowadzi punkt sprzedaży z tytułu akceptacji transakcji dokonanej przy pomocy instrumentu płatniczego oraz wydania towaru, lub świadczenia usługi nie otrzymuje faktycznej zapłaty gotówką bezpośrednio od klienta. Zapłata jest dokonywana przez agenta rozliczeniowego, w cyklu rozliczeniowym ustalonym w umowie pomiędzy akceptantem oraz agentem rozliczeniowym (sam akceptant nie ma na ogół umowy z wydawcą instrumentu płatniczego).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right