Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2018, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.454.2018.2.EB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.454.2018.2.EB

Sprzedaż gruntu zabudowanego budynkiem wzniesionym przez dzierżawcę stanowi sprzedaż terenu budowlanego i nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2018 r. (data wpływu 23 lipca 2018 r.), uzupełnionym w dniu 11 września 2018 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem wzniesionym przez dzierżawcę jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 11 września 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem wzniesionym przez dzierżawcę.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina zamierza sprzedać prawo własności działki nr 70/2 o powierzchni 0,0124 ha, położonej przy ulicy P. w W., zabudowanej garażem. Sprzedaż nastąpi w drodze bezprzetargowej, na podstawie art. 37 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 121 ze zm.), zgodnie z którym Rada może w drodze uchwały zwolnić z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości dzierżawione albo użytkowane, jeżeli o nabycie ubiega się osoba, która dzierżawi albo użytkuje nieruchomość nieprzerwanie przez okres co najmniej 10 lat, a nieruchomość została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę lub zabudowa została zalegalizowana zgodnie z procedurami przewidzianymi w odrębnych przepisach. Garaż znajdujący się na działce nr 70/2, został wybudowany za własne środki przez obecnego użytkownika w latach 80-tych XX wieku. Z uwagi na fakt, że dzierżawca nie dysponuje fakturami z tamtego okresu, nakłady do rozliczenia zostaną określone na podstawie operatu szacunkowego i będą jednoznaczne z wartością budynku, ponieważ został on w całości wybudowany przez dzierżawcę. Koszt sporządzenia operatu szacunkowego zostanie doliczony do kwoty należnej z tytułu zbycia nieruchomości. Na poczet ceny zaliczone zostaną nakłady poniesione przez nabywcę na budowę garażu. Rzeczoznawca majątkowy określi w operacie szacunkowym odrębnie wartość gruntu i odrębnie wartość budynku. Wartość budynku będzie równoznaczna z wartością nakładów poniesionych na jego budowę. Garaż jest trwale związany z gruntem, jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych (murowanych ścian) oraz posiada fundamenty i dach, jest więc budynkiem w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane. Przedmiotem zbycia będzie nieruchomość zabudowana, czyli grunt wraz z budynkiem. Cena nieruchomości zostanie pomniejszona o nakłady poniesione przez dzierżawcę na budowę garażu. Umowa dzierżawy zostanie rozwiązana w dniu zawarcia umowy notarialnej sprzedaży prawa własności nieruchomości zabudowanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00