Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2018, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.311.2018.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.311.2018.1.AP
Możliwość rezygnacji ze zwolnienia od opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej i opodatkowania planowanej transakcji oraz stawki podatku dla dostawy przedmiotowej nieruchomości.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2018 r. (data wpływu 10 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości rezygnacji ze zwolnienia od opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej i opodatkowania planowanej transakcji oraz stawki podatku dla dostawy przedmiotowej nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości rezygnacji ze zwolnienia od opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej i opodatkowania planowanej transakcji oraz stawki podatku dla dostawy przedmiotowej nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. W dniu 9 sierpnia 2005 r. Zainteresowany nabył na podstawie umowy kupna w formie aktu notarialnego wraz z małżonką do majątków odrębnych (każde po 50% udziału własności; Wnioskodawca i małżonka posiadają rozdzielność majątkową) od Banku żywnościowej grunt zabudowany trzema budynkami wielomieszkaniowymi (zespół kamienic wybudowanych na przestrzeni XIX-XX wieku). Sprzedaż ta korzystała ze zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. W związku z tym podatek VAT przy zakupie nie wystąpił i w związku z tym nie został odliczony, niemniej transakcja podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z wypisem z kartoteki budynków, są to budynki o trzech mieszkaniach i więcej (PKOB 1122). Są to budynki wielomieszkaniowe, jeden trzykondygnacyjny, drugi czterokondygnacyjny, trzeci pięciokondygnacyjny. W budynkach trzy i czterokondygnacyjnych na parterze mieszczą się lokale usługowe, a na pozostałych kondygnacjach lokale mieszkalne. W budynku pięciokondygnacyjnym na parterze oraz I piętrze znajdują się lokale usługowe, a na pozostałych piętrach lokale mieszkalne. W każdym budynku powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych przekracza 50% ogólnej powierzchni użytkowej danego budynku: