Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2018, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.348.2018.1.AS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.348.2018.1.AS

Prawo do odliczenia w całości lub części podatku VAT w związku z realizacją inwestycji.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2018 r. (data wpływu 29 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w części lub całości podatku VAT w związku z realizacją inwestycji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w części lub całości podatku VAT w związku z realizacją inwestycji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina jest jednostką samorządu terytorialnego i wykonuje zadania własne wynikające z ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875). Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Jak stanowi art. 6 ust. 1 powołanej ustawy, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 1, 9 i 15 ww. ustawy, zadania własne obejmują sprawy zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym między innymi: ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej; kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami; utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych. W 2018 r. Gmina planuje złożyć wnioski o przyznanie pomocy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Celem operacji jest zwiększenie ilości miejsc integracji społecznej oraz poprawa stanu i wyposażenia obiektów już funkcjonujących. W wyniku realizacji operacji w Gminie zostaną rozbudowane dwie świetlice wiejskie () oraz przebudowana świetlica wiejska (). Rozbudowa świetlicy wiejskiej () zlokalizowana będzie po stronie południowej obiektu i polegać będzie na wybudowaniu pomieszczeń sanitarnych, szatni i holu oraz zbiornika bezodpływowego na ścieki. Razem zostaną dobudowane pomieszczenia o łącznej powierzchni 41,17 m. Natomiast rozbudowa świetlicy wiejskiej w miejscowości () obejmuje wybudowanie sanitariatów oraz pochyli dla osób niepełnosprawnych i remont sceny. Łącznie w tym przypadku powstaną pomieszczenia o powierzchni 23,5 m. Z kolei rozbudowa świetlicy wiejskiej w miejscowości () obejmować będzie przebudowę dwóch pomieszczeń, tj. sali spotkań i przedsionka. W obiekcie tym w 2017 r. została przeprowadzona termomodernizacja, a w bieżącym roku zostaną wykonane toalety. Wszystkie ww. obiekty kulturalne są bardzo rzadko wykorzystywane przez mieszkańców do wspólnych spotkań z uwagi na brak sanitariatów, a w przypadku () również z uwagi na brak sali spotkań. Planowane inwestycje będą realizowane w związku z działalnością statutową gminy i należą do zadań własnych gminy. Przebudowane świetlice wiejskie w miejscowościach () przez okres 5 lat od momentu płatności końcowej będą ogólnodostępne i bezpłatne dla mieszkańców Gminy. Ww. obiekty nie będą zatem w żaden sposób wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W późniejszym okresie budynki sal wiejskich być może będą wynajmowane na cele komercyjne. Gmina nie jest w stanie na dzień dzisiejszy tego przewidzieć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00