Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2018, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.301.2018.1.KF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.301.2018.1.KF
Skutki podatkowe uczestnictwa lekarzy członków Okręgowej Izby Lekarskiej w nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych kursach i szkoleniach, organizowanych i finansowanych w całości lub w części albo refundowanych w całości lub w części przez Wnioskodawcę ze składek członkowskich oraz związanych z tym obowiązków płatnika, dotyczących sporządzenia i wystawienia informacji PIT-8C.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2018 r. (data wpływu 18 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa lekarzy członków Okręgowej Izby Lekarskiej w nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych kursach i szkoleniach, organizowanych i finansowanych w całości lub w części albo refundowanych w całości lub w części przez Wnioskodawcę ze składek członkowskich oraz związanych z tym obowiązków płatnika, dotyczących sporządzenia i wystawienia informacji PIT-8C jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa lekarzy członków Okręgowej Izby Lekarskiej w nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych kursach i szkoleniach, organizowanych i finansowanych w całości lub w części albo refundowanych w całości lub w części przez Wnioskodawcę ze składek członkowskich oraz związanych z tym obowiązków płatnika, dotyczących sporządzenia i wystawienia informacji PIT-8C.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Okręgowa Izba Lekarska (dalej OIL) jest jednostką organizacyjną samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, posiadającą osobowość prawną (art. 3 ust. 2 ustawy z 2 grudnia 2009 r., t.j. z 2016 r., poz. 522 ze zm.). Podobnie, jak w przypadku innych samorządów zawodowych, reprezentujących osoby wykonujące zawody zaufania publicznego: adwokatów, radców prawnych, pielęgniarek i położnych, biegłych rewidentów i in. przynależność do niego jest obowiązkowa, co wynika z art. 17 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 6 ust. 1 i 2 tej ustawy. Obowiązek ten dotyczy lekarzy i lekarzy dentystów, mających stwierdzone lub przyznane prawo wykonywania zawodu, wpisanych do rejestru lekarzy, prowadzonego przez właściwy organ samorządu, wykonujących zawód na terenie Izby.