Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.07.2018, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.283.2018.1.BKD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.283.2018.1.BKD
Czy w opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym, wniesienie przez Wnioskodawcę do Spółki Osobowej wkładu niepieniężnego spowodowuje u Wnioskodawcy powstanie przychodu w rozumieniu ustawy o CIT
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 maja 2018 r. (data wpływu 29 maja 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku przekształceniem Spółki Osobowej w spółkę akcyjną, powstanie u Wnioskodawcy przychód w rozumieniu ustawy o CIT w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w związku z przekształceniem Spółki Osobowej w spółkę akcyjną, powstanie u Wnioskodawcy przychód w rozumieniu ustawy o CIT w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka akcyjna TB (dalej: TB) oraz SR Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub SR) są osobami prawnymi, będącymi polskimi rezydentami podatkowymi podlegającymi nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036 ze zm., dalej: ustawa o CIT). SR w ramach swojej działalności posiada system online z treściami edukacyjnymi i za jego pomocą realizuje projekt, w ramach którego SR realizuje program edukacyjny na platformie e-learningowej dla przedsiębiorców. SR świadczy w formie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, usługi edukacyjne, oferowane na platformie e-learningowej. Forma przeprowadzania programu edukacyjnego obejmuje: szkolenia internetowe, telekonferencje, nagrania online, dyskusje online, materiały i ćwiczenia w formie kwestionariusza online lub do pobrania w formacie pdf, doc, mp3, mp4 i inne. Program edukacyjny, realizowany za pomocą platformy, uczy przedsiębiorców umiejętności menedżerskich, przedstawia nowe rozwiązania z dziedziny zarządzania, zapewnia uczestnikom stosowne ćwiczenia praktyczne. SR zapewnia uczestnikom dostęp do platformy edukacyjnej oraz do materiałów edukacyjnych i obsługę klienta. Platforma internetowa, w której udostępnione są kursy edukacyjne, automatyzuje sprzedaż kursu, zakup abonamentu, planu ratalnego, realizuje plan szkoleniowy, wystawia faktury, wyświetla raporty menedżerskie, itp. Z uwagi na planowane nowe przedsięwzięcia, w które chce się zaangażować SR, zmierza ona do uwolnienia swoich zasobów i powierzenia dalszego rozwoju projektu innemu podmiotowi. TB, która dysponuje odpowiednimi zasobami umożliwiającymi rozwój projektu (m.in. siły sprzedażowe, grupa odbiorców, itp.), jest zainteresowana wzięciem na siebie roli podmiotu, który będzie tenże projekt rozwijać. W tym celu rozważane jest utworzenie spółki osobowej (spółki jawnej lub spółki komandytowej dalej: Spółka Osobowa), w której TB i SR będą wspólnikami i razem będą realizować działania zmierzające do rozwoju projektu, między innymi w ten sposób, że wniosą do Spółki Osobowej odpowiednie wkłady niepieniężne (w wartości odzwierciedlającej ich rzeczywistą wartość ekonomiczną), a następnie:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right